Jedynie prawda jest ciekawa


Cyrkowe sztuczki w centrum miasta

25.07.2013

Kuglarze, żonglerzy i klauni namawiali warszawiaków aby udali się do Lublina, gdzie w dniach 8-11 sierpnia odbędzie się Carnaval Sztuk-Mistrzów.

Pokazy żonglerskie, występy akrobatów i klaunów, tańce z szarfą i chodzenie na szczudłach to tylko niektóre z atrakcji, które można było zobaczyć na placu przy stacji metra Centrum w Warszawie. Dzieci, młodzież i dorośli prezentowali swoje umiejętności i pokazywali różne cyrkowe sztuczki. Młodzież zaprezentowała także krótką scenkę - pantomimę. Wszyscy byli ubrani w kolorowe stroje, a niektórzy mieli na głowie peruki, a na twarzy maski lub mocne makijaże. Występom towarzyszyła muzyka. Przechodnie mieli okazję spróbować własnych sił w żonglowaniu czy zabawie z szarfą.

Wszystko po to, aby zachęcić warszawiaków do odwiedzenia Lublina, gdzie w dniach 8-11 sierpnia odbędzie się festiwal sztuki cyrkowej Carnaval Sztuk-Mistrzów.  - Jesteśmy bardzo mocno związani z Lublinem, który jest otwarty na nowe formy sztuk performatywnych. Lublin zawsze był zagłębiem małych teatrów alternatywnych. Chcemy pokazać, że sztuki cyrkowe wracają, następuje ich renesans - powiedział Rafał Sadownik z Pracowni Edukacji i Animacji Kultury Warsztaty Kultury, jeden ze współorganizatorów wydarzenia.

W pokazach uczestniczyli członkowie polskiego stowarzyszenia pedagogów i animatorów Klanza, którzy na co dzień prowadzą działalność związaną z cyrkiem. - W tej chwili w Polsce realizujemy projekt polsko-niemiecki. Jest 20 osób z Niemiec. Jest młodzież lekko upośledzona z Roztoku i młodzież polska z dwóch ośrodków socjoterapii - powiedziała Urszula Żyżyńska, wiceprezes oddziału warszawskiego stowarzyszenia.

Współorganizatorzy wydarzenia podkreślali, że sztuki cyrkowe coraz częściej pełnią funkcją wychowawczą. - Cyrk w ogóle bardzo mocno wszedł z dziedzinę pedagogiki. Pojawiła się nowa dziedzina - pedagogika cyrku, gdzie dziedziny cyrkowe są wykorzystywane do tego żeby nauczać i żeby wykorzystywać swoje kompetencje ruchowe, psychofizyczne - zauważył Sadownik. Dodał, że zabawy cyrkowe pozytywnie wpływają na pracę ludzkiego mózgu m.in. poprawiają zdolność koncentracji.

- Pedagogika cyrku to wspaniała dziedzina pracy z grupą zwłaszcza dla grup tzw. defaworyzowanych ponieważ jeżeli takie grupy mają jakiekolwiek problemy intelektualne to na pewno fizycznie są uzdolnione. Bazujemy na tych najmocniejszych stronach dzieci, młodzieży i ułatwiamy im odniesienie sukcesu, a to jak wiadomo najlepsza terapia - podkreślała Żyżyńska.

Lublin to miasto, gdzie imprezy cyrkowe są bardzo popularne. - W Lublinie na co dzień można uczestniczyć w otwartych warsztatach cyrkowych. Można uczyć się akrobatyki powietrznej, akrobatyki w parach. Mamy największy festiwal na świecie, jeśli chodzi o chodzenie po taśmach, czyli Urban Highline Festiwal. Przyjeżdża do nas ponad setka uczestników z całego świata, żeby chodzić po taśmach rozwieszonych w centrum miasta, pomiędzy zabytkowymi kamienicami także. Pod tym względem jesteśmy pionierami w tej dziedzinie - powiedział Sadownik.

Program festiwalu Carnaval Sztuk-Mistrzów jest bogaty. Oprócz Urban Highline w tym roku będzie można zobaczyć m.in. Show Magicznego Thora - brutalne połączenie wodewilu, iluzji, żonglerki i stand up, kabaret cyrkowo-teatralny, fire night (pokazy ognia odbywające się jednocześnie na trzech scenach na Starym Mieście), warsztaty kuglarskie prowadzone przez Fundację Sztukmistrzów oraz Wielką Paradę Kuglarską.

Carnaval Sztuk-Mistrzów odbywa się w Lublinie od 2008 roku. Wcześniej nosił nazwę Festiwalu Sztukmistrzów. Ma na celu rozrywkę oraz prezentację współczesnych widowisk kuglarskich i cyrkowych. Nazwa samego wydarzenia Carnaval Sztuk-Mistrzów nawiązuje do twórczości noblisty Isaaca Singera i jego książki "Sztukmistrz z Lublina". Spektakl będący adaptację tego dzieła przedstawi na festiwalu artysta lubelskiego Teatru NN Witold Dąbrowski.

Zainteresował Cię artykuł? Śledź nas na Facebooku!

PAP/JKUB

[fot. sztukmistrze.eu]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

22.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook