Jedynie prawda jest ciekawa


Crowdfunding - internauci wspierają kulturę

04.08.2013

Za pośrednictwem serwisu wspieramykulture.pl udało się w ciągu siedmiu miesięcy działalności zebrać pieniądze na 33 projekty kulturalne.

Wśród nich znalazł się m.in. film dokumentalny zrealizowany przez studio Andrzeja Wajdy. Serwis działa na zasadach crowdfundingu.

Crowdfunding to forma dobrowolnej zbiórki pieniędzy na realizację konkretnych projektów. Najczęściej pieniądze zbierana są przez wyspecjalizowane portale internetowe. Wielkość wpłat pieniężnych nie jest ustalona i każdy darczyńca sam może ją ustalić. Również zakres projektów nie jest ograniczony. 

Serwis wspieramykulture.pl był pierwszym w Polsce realizującym ideę crowdfundingu poświęconego w całości projektom kulturalnym. Rozpoczął swoją działalność 12 grudnia 2012 roku i do tej pory za jego pośrednictwem udało się zebrać pieniądza na blisko 33 projekty na łączną kwotę 203 tys. złotych.

"Serwis został stworzony dla ludzi kultury, dla artystów oraz dla tych, którzy po prostu kochają kulturę i chcą, aby ona była widoczna w kraju i na świecie. Na naszym portalu zbierane są pieniądze nie tylko przez bardzo znanych artystów, ale także przez tych, którzy dopiero debiutują, a ich projekty są mniej widoczne i raczej nie mają szans na pozyskanie wsparcia finansowego" - powiedziała PAP Wiktoria Minkowska z serwisu wspieramkulture.pl

W serwisie wspieramkulture.pl wymienionych jest 15 różnych kategorii projektów kulturalnych; architektura, design, projekty specjalne, film, fotografia, komiks, moda, muzyka, pisanie, rękodzieło, sztuki plastyczne, taniec, teatr i performance, nowe media i wydawnictwa.

W ramach prowadzonych w serwisie zbiórek udało się zebrać pieniądze m.in. na film dokumentalny pt. "Joanna" opowiadający historię Joanny Sałygi kobiety, która na blogu opisywała zmagania z rakiem. W ciągu miesiąca - tyle trwała akcja - udało się zebrać 30 tys. złotych, czyli kwotę niezbędną do dokończenia filmu.

Kolejnym filmem dokumentalnym, który udało się w części sfinansować za pośrednictwem serwisu, był utwór pt. "Solidarność według kobiet". Dzięki pieniądzom, które zebrano podczas zbiórki udało się zorganizować wyjazd ekipy filmowej do Włoch, gdzie nagrano wywiad z jedną z bohaterek Solidarności, Ewą Ossowską, która po raz pierwszy od 30 lat opowiedziała swoją historię. Premiera filmy zaplanowana jest na 8 marca 2014 roku. 

Jak tłumaczy Mikowska w serwisie można zbierać fundusze tylko na konkretne projekty. "Każdy projekt musi mieć określony wyraźny cel, np. wydanie książki, płyty lub stworzenie jakiegoś dzieła sztuki. Realizacja projektu powinna doprowadzić do powstania czegoś konkretnego" - podkreśliła Mikowska.

Czas trwania aukcji wynosi od 14 do 60 dni natomiast aukcje projektów specjalnych takich np.: jak festiwale mogą trwać nawet rok.  Jeśli zbiórka odniesie sukces i osiągnie 100 proc. planowanej kwoty to serwis wspieramkulture.pl automatycznie pobiera 11 proc. od zebranej sumy. "Kwota ta przeznaczona jest na opłaty z tytułu transferu pieniędzy oraz utrzymanie i rozwój serwisu. Sumę tę twórca uwzględnia przy planowaniu budżetu projektu" - zaznaczyła Mikowska.

Projekt do serwisu zgłasza się w kilku etapach. Najpierw trzeba się zarejestrować w serwisie i następnie wysłać opis projektu, na który chcemy uruchomić zbiórkę.  Projekt po zgłoszeniu przechodzi wewnętrzną weryfikację. "Nie wchodzimy w merytoryczną część projekt, natomiast bardzo często odsyłamy projekty, chcąc pomóc w uatrakcyjnieniu przekazu np. zalecamy dodać więcej zdjęć, poprawić opis, przemyśleć kwotę zbiórki czy prosimy, aby zmienić rodzaj nagród dla tych, którzy przekażą pieniądze na projekt" - zaznaczyła Mikowska. Jak dodaje, weryfikacji nie przejdą projekty, mające nieproporcjonalny budżet, które są realizowane przez anonimowe osoby. 

Po akceptacji projekt trafia do serwisu, ale - jak podkreśla Mikowska - odniesienie sukcesu, czyli zebranie zaplanowanej kwoty wymaga od pomysłodawców ciągłego zaangażowania. "Chodzi o pokazywanie osobom, które miałyby wspierać nasz projekt, że sami się angażujemy w jego przebieg. Z mojego doświadczenie wynika, że wystarczy dziennie poświęcić ok. 15 minut na promocje naszego projektu i można wiele zdziałać. To mogą być wpisy jak idzie zbiórka, informowanie na portalach społecznościowych o postępach zbiórki, informowanie znajomych, czyli tzw. marketing szeptany" - podkreśla Mikowska. Dodaje, że również administracja serwisu stara się promować zbiórki np. informując media. 

Na całym świecie funkcjonuje ponad 600 portali internetowych, które zajmują się crowdfundingiem. Firma doradcza Deloitte szacuje, że w roku 2013 dzięki mechanizmowi finansowania społecznościowego internauci sfinansują projekty na łączną kwotę 3 miliardów dolarów.

Krzysztof Markowski - PAP/run

fot. sxc.hu


Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook