Jedynie prawda jest ciekawa


Co Putin ma na myśli

02.03.2012

Porównanie opozycji do szakali, krytyka Zachodu i poszczególnych krajów z wykorzystaniem obrazowych, choć często ryzykownych metafor - to język byłego prezydenta Rosji, premiera Władimira Putina, który po niedzielnych wyborach chce powrócić na Kreml. Poniżej za agencją AFP kilka przykładów.

SZAKALE - W Rosji "są ludzie, którzy niczym szakale krążą po obcych ambasadach, licząc na zagraniczne fundacje i rządy, a nie na poparcie ze strony własnego narodu" (listopad r. 2007, gwałtowny atak na opozycję za doprowadzenie do rozpadu ZSRR i ustanowienie w Rosji reżimu oligarchicznego, opartego na korupcji i kłamstwie).

MIŁOŚĆ WŁASNA - "Ja się nie obrażam, gdy pan od rana do wieczora wylewa na mnie ekskrementy" (2012, do Aleksieja Wieniediktowa, redaktora naczelnego uchodzącej za opozycyjną rozgłośni Echo Moskwy).

HILLARY CLINTON - "Pierwsze, co powiedziała sekretarz stanu, to to, że (wybory) były nieuczciwe i niesprawiedliwe, choć nie otrzymała jeszcze materiałów obserwatorów z Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR) OBWE" - powiedział po skrytykowaniu przez USA grudniowych wyborów parlamentarnych. Clinton, wg niego, "dała sygnał" niektórym opozycjonistom, ci zaś "usłyszeli ten sygnał i zaczęli działać" (grudzień 2011, gdy zaczęły się wielkie demonstracje opozycji).

OBRZEZANIE - "Jeżeli zdecyduje się pan stać radykalnym islamistą i poddać obrzezaniu, zapraszam do Moskwy, gdzie jesteśmy społeczeństwem wielowyznaniowym, mamy specjalistów od tych spraw i operacja zostanie przeprowadzona w taki sposób, że nic już nie odrośnie". (2002, do zachodniego dziennikarza, który w Brukseli pytał o stosowanie przez armię rosyjską bomb odłamkowych przeciwko ludności cywilnej w Czeczenii).

DEMOKRACJA - "Od czasu śmierci Gandhiego nie ma z kim rozmawiać" (Putin w r. 2007 do dziennikarzy grupy G8, zapewniając o tym, że jest demokratą najczystszej wody).

USA - "Czasem odnoszę wrażenie, że USA potrzebują nie sojuszników, lecz wasali (...) Ludzie są zmęczeni dyktatem jednego państwa - Stanów Zjednoczonych" (2011).

GALERY - "Nie mam się czego wstydzić przed obywatelami, którzy dwa razy wybierali mnie na prezydenta Rosji. Przez te osiem lat harowałem jak niewolnik na galerach. Czyniłem to od rana do nocy, z pełnym zaangażowaniem" (2008 pod koniec drugiej kadencji na fotelu prezydenta).

WIELKIE MOCARSTWO  - "Całe nasze doświadczenie historyczne dowodzi, że taki kraj jak Rosja może żyć i rozwijać się w obecnych granicach tylko wówczas, gdy jest silnym mocarstwem (...). We wszystkich okresach osłabienia państwa, politycznego czy ekonomicznego, Rosja stawała zawsze i w sposób nieunikniony przed groźbą rozpadu" (2000).

CHODORKOWSKI  - "Ma krew  na rękach" (o byłym szefie Jukosu Michaile Chodorkowskim  na spotkaniu z naukowcami i publicystami z Klubu Wałdajskiego w r. 2010).

LENIN - Pytany o możliwość pogrzebania mumii Lenina, która znajduje się w mauzoleum: "Jestem przeciw" (2000).

LIBIA - "Średniowieczne wezwania do wypraw krzyżowych" (o rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ dotyczącą Libii (2011).

ANNA POLITKOWSKA - "Swoją śmiercią wyrządziła (Rosji) większą szkodę niż swoimi publikacjami" (w r. 2006 po dotąd niewyjaśnionym zabójstwie dziennikarki krytycznej wobec Kremla).

ŚWINIA -  "I znalazł się jakiś bydlak, który ich zdradził. Jak on dalej będzie z tym żyć? Jak spojrzy w oczy swoim dzieciom? Świnia!" (w r. 2010 o ujawnieniu i wydaleniu grupy rosyjskich szpiegów z USA).

TERRORYŚCI - "Terrorystów będzie się ścigać nawet w wychodku" (1999, na początku drugiej wojny czeczeńskiej).

ZSRR - Upadek Związku Radzieckiego "był największą katastrofą geopolityczną ubiegłego wieku" (2005).

PAP
[fot. Wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 2. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 3. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 4. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 5. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 6. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 7. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

 8. 1270rekaasww 13.07.2018

  Uczeń z Polski zrobił swojej nauczycielce sztuczną rękę

  To nie scenariusz amerykańskiego serialu o młodych, ambitnych uczniach „high school”, a historia, która wydarzyła się w zwykłym polskim podwarszawskim Milanówku. Uczniowie tamtejszego gimnazjum po lekcjach stworzyli swojej niepełnosprawnej nauczycielce sztuczną rękę!

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook