Jedynie prawda jest ciekawa


Co dalej z domem Hitlera?

11.08.2015

Dom w austriackim Braunau, w którym urodził się Adolf Hitler, stoi od czterech lat pusty i niszczeje - pisze we wtorek "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Dom w austriackim Braunau, w którym urodził się Adolf Hitler, stoi od czterech lat pusty i niszczeje - pisze we wtorek "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Próba stworzenia w tym miejscu międzynarodowego domu spotkań młodzieży jak dotąd nie powiodła się.

Adolf Hitler urodził się w Braunau am Inn 20 kwietnia 1989 roku w rodzinie urzędnika celnego Aloisa Hitlera. W budynku przy ulicy Salzburger Vorstadt 15 mieszkał niecały rok; ze względu na zawód ojca rodzina często się przeprowadzała. Pomimo tego, że Braunau było jedynie krótkim epizodem w życiu Hitlera, władze III Rzeszy zamierzały urządzić tam nazistowski ośrodek kultury. Sekretarz Hitlera, Martin Bormann, odkupił - posługując się szantażem - budynek od właścicieli za 150 tys. reichsmarek. "FAZ" zwraca uwagę, że do dziś na kutej żelaznej kracie budynku widoczne są inicjały Bormanna - "MB".

Sam Hitler nie przywiązywał do tego projektu większej wagi. Zdaniem "FAZ" zabiegał wręcz o to, by mało budujące szczegóły z jego młodości uległy zapomnieniu. Po zakończeniu wojny dawni właściciele odkupili nieruchomość, a następnie wynajęli je austriackiemu MSW, które przekazało budynek miastu Braunau. Dom wykorzystywany był w przeszłości jako budynek mieszkalny, siedziba banku, gospoda, a ostatnio - do 2011 r. - jako warsztat dla osób niepełnosprawnych.

Władze obawiają się, że budynek może dostać się w niepowołane ręce i stać się celem pielgrzymek neonazistów. Plany przekształcenia go w miejsce przypominające o hitlerowskich zbrodniach jak dotąd kończyły się fiaskiem. Przeforsowana przez właścicieli umowa najmu zakazuje wykorzystywania obiektu jako miejsca historycznego. Autor wyraża zdziwienie, że władze Braunau, mimo korzystnego klimatu dla rozliczeń z przeszłością, nie potrafią przedstawić przekonującej propozycji wykorzystania tego miejsca. Przed budynkiem znajduje się kamień pamiątkowy z napisem "Za pokój, wolność i demokrację. Nigdy więcej faszyzmu. Miliony ofiar ostrzegają".

"FAZ" zwraca uwagę, że miejscowy politolog Andreas Maislinger od 15 lat zabiega o utworzenie w domu rodzinnym Hitlera międzynarodowego domu spotkań. W "House of Responsibility" (Domu Odpowiedzialności) młodzież z całego świata miałaby podczas konferencji dyskutować o wolności, prawach człowieka i praworządności. Realizacja tego pomysłu zakończyłaby raz na zawsze dyskusję o tym, co zrobić z domem Hitlera - podkreśla politolog.

PAP/es

fot. Anton-kurt/CC-BY-SA-3.0-at

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook