Jedynie prawda jest ciekawa


Cicho jak na dyskotece

26.09.2011

Kolorowe światła, duszący dyskotekowy dym i didżeje przy konsolach, ale zamiast ryku z i basów z głośników, słychać tylko tupanie i ciche przyśpiewki. To impreza w stylu silent disco.

Impreza, podczas której uczestnicy bawią się przy zastosowaniu bezprzewodowych słuchawek na uszach. - Po raz pierwszy trafiłem na taką imprezę w czasie urlopu na indyjskim Goa. Myślałem, że idę na normalną dyskotekę i gdy zobaczyłem tych wszystkich ludzi ze słuchawkami na uszach, byłem po prostu w szoku. Ale to był jeden z najmilszych wieczorów, jakie przeżyłem w Indiach. Na takich imprezach ludzie bawią się równie dobrze, jak na „tradycyjnych dyskotekach”, ale jest mniej agresji, jest lepsza atmosfera – opowiada Krzysztof Loska z Warszawy. Dzisiaj bierze udział w silent disco także w Polsce. Na sali zwykle gra jednocześnie trzech didżejów, każdy z nich inny rodzaj muzyki. Publiczność może zmienić ścieżkę dźwiękową za pomocą przycisku w swoim zestawie słuchawkowym. Jeśli jedna ścieżka się znudzi, za pomocą jednego przełącznika można zacząć bawić się np. w rytmie hip-hopu. Można tańczyć samemu albo w grupie. Wystarczy, że pokażesz znajomym, w którym kanale jest najlepsza muzyka i wspólnie tańczycie do jednej piosenki.

Jest to jednak kropla w morzu możliwości, jakie daje SilentPro System – tłumaczy Antoni Rosochacki prezes Silent Pro. W konwencji silent mogą być organizowane koncerty, spektakle, a także wystawy malarskie, rzeźbiarskie, instalacje multimedialne połączone z dźwiękiem lub słowem. Łatwo wyobrazić sobie galerię, w której można oglądać jednocześnie obrazy i słuchać utworu, którym inspirował się artysta podczas tworzenia swojego dzieła albo słuchać czytanych fragmentów książki, która go natchnęła. – dodaje Rosochacki. W czerwcu tego roku w ramach akcji „Obudź Warszawę”, której celem była walka z ciszą nocną w centrum stolicy, zorganizowano między innymi koncert muzyki klasycznej na placu Trzech Krzyży. Zespół kameralny wykonywał kwartet smyczkowy G-dur Mozarta, a publiczność mogła go posłuchać dzięki zestawowi słuchawkowemu.

Historia cichych imprez zaczęła się od filmu science-fiction „Ruusujen aika” z 1969 roku. Pomysł podchwycili ekoaktywiści, którzy na początku lat dziewięćdziesiątych wykorzystywali słuchawki na imprezy plenerowe, aby ograniczyć hałas uciążliwy dla przyrody. W 2000 roku brytyjska telewizja BBC zorganizowała koncert, którego publiczność słuchała w słuchawkach. Od tego czasu wykorzystanie bezprzewodowych słuchawek do imprez publicznych stało się popularne na całym świecie, w dodatku wśród fanów wszystkich rodzajów muzyki.

Maria Pawlik

(fot. sxc.hu)

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

22.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook