Jedynie prawda jest ciekawa


Chińskie "shengnu", czyli "kobiety, które pozostały"

12.08.2012

Nowoczesne, wykształcone i dobrze zarabiające Chinki, które przekroczyły 25. rok życia, a wciąż nie wyszły za mąż, spotykają się z ostracyzmem społecznym i nazywane są pejoratywnie "shengnu" - "kobietami, które pozostały".

"Shengnu" to nowe słowo w języku chińskim, wymyślone przez internautów i wprowadzone przez resort edukacji do oficjalnego słownika w 2007 roku. Określa przedstawicielki coraz liczniejszej grupy nowoczesnych chińskich kobiet, które odnoszą sukcesy zawodowe, ale z różnych względów nie mogą znaleźć mężów i w związku z tym nie są akceptowane społecznie. Według chińskiej encyklopedii internetowej Baidu Baike w samym Pekinie w 2009 roku było 550 tys. takich kobiet.

Zjawisko "shengnu" to efekt uboczny wprowadzonego przez komunistów równouprawnienia płci oraz  dokonujących się współcześnie przemian światopoglądowych związanych z otwarciem Chin na świat. Coraz więcej Chinek otrzymuje wyższe wykształcenie i zajmuje wysokie stanowiska w pracy. Kariery zawodowej nie sposób jednak pogodzić z rolą oddanej żony i matki, przypisywaną kobietom przez wciąż bardzo silną tradycję. Do obowiązków żony należy nie tylko dbanie o dom i rodzinę, ale również podtrzymywanie kontaktów rodziny z innymi rodzinami.

Koleżanki z młodości, które wyszły już za mąż, nie znajdują czasu dla "kobiet, które pozostały", a żonatym mężczyznom nie wypada się z nimi spotykać. Często więc "shengnu" bez reszty oddają się pracy zawodowej.

"Chiny to kraj, w którym wciąż bardzo liczy się tradycja. Starsi ludzie uważają, że dziewczyna, która ma ponad 20 lat, powinna już mieć męża. Teraz, w XXI wieku, dziewczyny często idą na studia, dlatego granica przesunęła się do 25. roku życia. Powyżej tego wieku niezamężne dziewczyny określa
się już jako +shengnu+" - powiedziała PAP 30-letnia Chinka Pan Jiayi. Choć jest atrakcyjna, wykształcona, ma dobrze płatną pracę, własne mieszkanie i samochód, od lat bezskutecznie poszukuje męża.

Wielu Chińczyków nie chce się wiązać z kobietami, które odniosły sukces, ponieważ zgodnie z przyjętą konwencją to mąż powinien przewyższać żonę, a nie odwrotnie. Atuty "shengnu" stawiają poprzeczkę zbyt wysoko. "W Chinach tradycyjnie mężczyzna powinien mieć wyższy status niż jego żona. Powinien być albo lepiej wykształcony, albo mieć większą władzę, albo lepszą pracę. Inaczej może w towarzystwie stracić twarz" - powiedziała PAP inna 30-letnia "shengnu" Gao Junlan.

"Mówi się, że dziewczyny klasy C szukają chłopaków klasy B, dziewczyny klasy B - chłopaków klasy A. Co więc pozostaje dziewczynom klasy A?" - pyta retorycznie Gao. Na klasę w tym ujęciu składa się szereg czynników, przede wszystkim pochodzenie, zarobki, wykształcenie, wygląd i światopogląd. O wiele wyżej cenione są osoby pochodzące z dużych miast, aniżeli te z terenów wiejskich.

Takie kobiety jak Pan i Gao spotykają się na co dzień z bardzo silną presją społeczną. "Część społeczeństwa nie rozumie naszego podejścia do życia. Niektórzy się z nas śmieją, inni traktują nas jak dziwaków. Zwłaszcza starsi nie mogą nas zaakceptować. Moja matka przy każdej okazji przypomina mi: +powinnaś znaleźć chłopaka+, +powinnaś jak najszybciej wyjść za mąż+. Najgorsze jest to, że wszystkim znajomym notorycznie powtarza: +moja córka jeszcze nie ma męża, jeśli znacie kogoś, kto się nadaje, przedstawcie go jej, może coś z tego wyjdzie+" - powiedziała Gao.

W encyklopedii Baidu Baike pod hasłem "shengnu" znajduje się nieformalny podział tej grupy na kategorie. Pierwszą z nich, nazywaną "początkujące shengnu" lub "wojowniczki", stanowią kobiety pomiędzy 25. a 28. rokiem życia, które wciąż aktywnie starają się znaleźć partnera. "Średnio zaawansowane shengnu" lub "te, które muszą pozostać", mają po 28-32 lat i w związku z pracą najczęściej nie mają czasu na szukanie męża. Samotne kobiety w wieku 32-35 lat encyklopedia określa jako "królowe tych, które pozostały". Ostatnią kategorię stanowią "shengnu najwyższego stopnia", powyżej 35. roku życia, "pozostałe w takim stopniu, w jakim niebo jest wielkie".

"Shengnu" zarzuca się najczęściej, że ich wymagania wobec kandydatów na mężów są wygórowane. Przyznaje to również wiele kobiet należących do tej grupy. Ich zdaniem wysokie wymagania są jednak konieczne, gdyż większość mężczyzn w Chinach nie jest w stanie uszanować poglądów wyzwolonych kobiet. "Dziewczyny na wysokim poziomie nie boją się myśleć. Mają własne poglądy, a to często przeraża mężczyzn. Mężczyźni, zwłaszcza z niższych warstw, często są przekonani, że to facet powinien być władcą, że wszystko co mówi jest najważniejsze i cała rodzina powinna go słuchać. W Chinach nie ma zbyt wielu mężczyzn, którzy zaakceptowaliby kompromis z dziewczyną" - oceniła Pan.

W przeciwieństwie do zachodnich "singielek", które świadomie wybierają wolność, chińskie "shengnu" pragną wyjść za mąż i założyć rodziny, ale nie spotkały jeszcze właściwych mężczyzn. W związku z przyjętymi tradycyjnie normami wieku zamążpójścia ich szanse maleją jednak z każdym rokiem. "Czasem patrzę na moje koleżanki, które mają mężów, i zazdroszczę im - wyznała Pan. - Nasza wybredność oznacza niestety wielką samotność".


PAP/kop
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

21.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook