Jedynie prawda jest ciekawa


Chiński rząd poucza obywateli jak dbać o rodziców

25.08.2012

Chiński rząd opublikował 24 zasady, zgodnie z którymi obywatele powinni opiekować się rodzicami. Konieczność formułowania odgórnych wytycznych jest oznaką głębokich przemian społecznych w kraju, gdzie troska o starszych zawsze była jedną z podstawowych cnót.

Opublikowane przez władze reguły oparte są na 24 opowieściach o posłusznych dzieciach z czasów dynastii Yuan, która rządziła krajem w latach 1279-1368. Zgodnie z nowymi wytycznymi należy spędzać z rodzicami wakacje, a w ciągu roku dzwonić do nich przynajmniej raz w tygodniu. Jeśli są rozwiedzeni, należy wspierać ich w poszukiwaniach nowych małżonków.

Dzieci powinny również zabierać rodziców do kina na filmy z czasów ich młodości, cierpliwie słuchać ich wspomnień i historii, a także uczyć ich obsługi komputera oraz korzystania z poczty elektronicznej i internetu. Należy świętować ich urodziny, robić im jak najwięcej zdjęć i jak najczęściej umożliwiać im spotkania z wnukami.

Troska o starszych zawsze należała w Chinach do najważniejszych powinności dzieci, a fakt, że władze muszą im to w ten sposób doradzać, świadczy o głębokich przemianach społecznych dokonujących się w tym kraju. "Obowiązek dbania o rodziców wypływa z naszej tradycji. Jednak sprawowanie codziennej opieki nad rodzicami przez dorosłe dzieci staje się coraz trudniejsze z powodu mobilności społeczeństwa. Młodzi ludzie często wyjeżdżają z domów na studia lub w poszukiwaniu pracy i ostatecznie osiadają z dala od rodzinnych miast czy wsi" - wyjaśniła socjolog z Uniwersytetu Sun Yat-sena w Kantonie dr Law Koon-Chui.

Zdaniem części ekspertów tradycja, zgodnie z którą osobom starszym należy okazywać szacunek, powoli słabnie. "Modernizacja, migracje ludności, polityka dotycząca populacji, ceny rynkowe, obniżenie się zaufania społecznego, stres i konkurencja w pracy zmieniły stosunek ludności do osób starszych. Na przykład w środkach komunikacji publicznej mało kto ustępuje starszym miejsca. Słyszy się też o tym, że nikt nie pomaga wstać starszej osobie, która się przewróci" - ocenił dziekan Instytutu Polityki Społecznej tej samej uczelni dr Kinglun Ngok.

W nowych regułach rząd sugeruje też, by wspierać rodziców finansowo, wysyłając im co miesiąc pieniądze, opłacając wizyty u lekarza i wykupując polisy ubezpieczeniowe. Właśnie te wytyczne wzbudzają najwięcej kontrowersji, gdyż w opinii niektórych ekspertów są ze strony władz próbą zrzucenia z siebie odpowiedzialności za los osób starszych. Jak pisze hongkoński dziennik "South China Morning Post", takie wezwania ukazują pilną potrzebę zatroszczenia się o coraz liczniejszą grupę osób starszych, które nie mogą liczyć na zbyt wiele ze strony państwowego systemu opieki społecznej.

Polityka jednego dziecka, rozwój i podążające za nim zmiany światopoglądowe sprawiają, że chińskie społeczeństwo jest jednym z najszybciej starzejących się społeczeństw na świecie. Odsetek osób po 60. roku życia wynosi tam ponad 10 proc., z czego ponad połowa mieszka samotnie. 33 mln osób starszych w Chinach wymagają stałej opieki.

Powiększający się z roku na rok udział osób starszych w społeczeństwie sprawia, że państwo musi wypłacać coraz więcej emerytur, podczas gdy wpływy ze składek osób pracujących nie rosną równie szybko. Według badań przeprowadzonych przez Bank of China i Deutsche Bank, do końca 2013 roku deficyt chińskiego funduszu emerytalnego powiększy się do 18,3 bln juanów (prawie 10 bln zł). Rząd stoi w obliczu konieczności przeprowadzenia reformy emerytalnej, ale na proponowane przez niego wydłużenie wieku emerytalnego do 65 lat nie zgadza się większość społeczeństwa.

PAP/kop
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook