Jedynie prawda jest ciekawa


Chile: najwyższy wieżowiec w Ameryce Południowej

06.12.2012

Costanera Center o wysokości 300 m, według projektu architekta Cesara Pellego, wkrótce wyrośnie w Santiago na najwyższy drapacz chmur w Ameryce Południowej. Widać go ze wszystkich punktów stolicy Chile; w kraju nierówności społecznych wzbudza duże kontrowersje.

W lutym prace doprowadzono już do najwyższego punktu budynku i drapacz dominuje w panoramie miasta. Zakończenie robót zaplanowano na kwiecień przyszłego roku. 

Nowy drapacz chmur w dzielnicy biznesowej Santiago, liczący 70 pięter, nazywany bywa "Sanhattanem". Stał się już symbolem miasta u stóp Andów, przechodzącego gwałtowne zmiany.

Ma mieć 41 wind i parking na 5500 miejsc, a obok już otwarto centrum handlowe, luksusowe hotele i biura.

Ten nowoczesny budynek, całkowicie przeszklony i z cylindryczną wieżą, jest "dość neutralny" - mówi architekt Luis Eduardo Bresacini, prezes Kolegium Architektów Chile. 

"Z architektonicznego punktu widzenia jest to interesująca konstrukcja. I jest to piękny budynek - ocenia architekt i urbanista Julio Hurtado.

Specjalne antysejsmiczne fundamenty mają zagwarantować Costanera Center odporność na wstrząsy (Chile leży w pasie sejsmicznym). 

Drapacz chmur o kubaturze 700 tys. m sześc., rzucający cień na Santiago, powstaje w dzielnicy bardzo ruchliwej, gdzie często dochodzi do korków ulicznych. 

Projekt wieży prezentowano jako "najważniejszy sukces komercyjny i architektoniczny" Chile po kryzysie z 2009 roku, kiedy na 10 miesięcy wstrzymano budowę. 

Według niemieckiego biznesmana Horsta Paulmana, Costanera Center stanie się dla Santiago tym, czym wieża Eiffla dla Paryża -  nieodłącznym symbolem miasta. 

Zdaniem krytyków ten megaprojekt nad rzeką Mapocho z pewnością może być ilustracją wyjątkowych warunków gospodarczych w Chile, jak również triumfu kapitalizmu możliwego kosztem największych na świecie nierówności społecznych.

W 2011 roku Chile, którego gospodarka w dużej mierze opiera się na zasobach górniczych, znalazło się na czele krajów o największym rozwarstwieniu społecznym wśród 34 członków OECD. Według danych rządowych 10 proc. najbogatszych mieszkańców Chile zarabia 35 razy więcej niż 10 proc. najbiedniejszych, podczas gdy przeciętna dla innych krajów wynosi według OECD dziewięciokrotność. 

"To symbol przyrostu bogactwa, które można zauważyć, ale które nie jest w Chile dzielone, jak również kraju, który znajduje się u bram rozwoju z jego brutalnymi sprzecznościami" - powiedział AFP Hurtado.

"Istnieje kilka obszarów na świecie, w których elity są tak egocentryczne" - twierdzi Hurtado, wtórując frustracjom wykluczonych z cudu gospodarczego w Chile. 

Pelli to autor projektu m.in. 452-metrowych Petronas Towers w Kuala Lumpur w Malezji.

PAP/run

fot. youtube

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook