Jedynie prawda jest ciekawa


Charamsa żali się "Wyborczej"

23.04.2017

Krzysztof Charamsa - były ksiądz wylansowany na autorytet przez „Tygodnik Powszechny” – najwyraźniej nie może znieść cichego życia. Aby zwrócić na siebie uwagę mediów wydaje właśnie książkę, w której wyraża swój bunt przeciwko „hipokryzji Kościoła”. Z tej okazji na występy gościnne zaprosiła go „Gazeta Wyborcza”. Czegóż w tym wywiadzie nie ma… Przede wszystkim ubolewanie, że papież Franciszek nie promuje i nie wspiera osób LGBTQ.

Charamsa już na wstępie atakuje papieża Franciszka za to, że nie spełnia pokładanych w nim nadziei, a Benedykta XVI nazywa homofobem. Watykan określa mianem "zoo, w którym drapieżne zwierzęta walczą między sobą", a Kościół oskarża o porozumienie z Władimirem Putinem i reżimami islamskimi. Zdaniem Charamsy, Kościół „realizuje doktrynę przyzwalającą na przemoc” – wobec homoseksualizmu ma się rozumieć. „Od pracy Franciszka znacznie krytyczniej oceniam pracę papieża Benedykta XVI. To był najbardziej homofobiczny pontyfikat, jakiego byłem świadkiem” - mówi były ksiądz, który od 2003 roku był pracownikiem Kongregacji Nauki Wiary oraz poważanym teologiem. Lansował go z namaszczeniem „Tygodnik Powszechny”, który sięgnął po opinię wysoko postawionego teologa, by uderzyć w polski Kościół. Szybko jednak okazało się, że był to cios samobójczy.  W kilka dni po publikacji wywiadu ks. Charamsa przyznał publicznie że jest gejem i  że od wielu lat żyje w związku z mężczyzną. 

Okazało się, że jego coming out był starannie przygotowany, a wywiady z nim ukazały się w wielu pismach jednocześnie. Charamsa urządził też konferencję prasową ze swoim partnerem Eduardo. Wśród gejowskich czułości padł zarzut pod adresem  Kościoła za "wszechobecną i ślepą homofobię". Charamsa został suspendowany i zwolniony z pełnionych funkcji w Kongregacji Nauki Wiary oraz Międzynarodowej Komisji Teologicznej.

Po medialnej burzy sprawa ucichła. Nikt o Charamsie nawet nie wspominał. Pewnie ze współczucia wobec pogubienia. Ten jednak nie próżnował. Przygotowywał materiał do wywołania kolejnego skandalu ze swoim udziałem. Tuż przed Niedzielą Miłosierdzia w „Gazecie Wyborczej” ukazał się kolejny wywiad, w którym Charamsa ujada na Kościół.  Najbardziej razi go tendencja do trzymania się Pisma Świętego.

Charamsa nie może darować papieżowi Franciszkowi, że nie poszedł w stronę, której od niego oczekiwano.  „W swoim pierwszym przekazie Franciszek rozpala nas nadzieją, odwagą, twierdzeniem, że jako katolicy możemy być wolni, rozpocząć spokojną, obiektywną konfrontację z rzeczywistością. Wyzwolić się z fobii wobec nauki, rozwoju, a w końcu tego innego” - żali się Charamsa, przypominając że przecież w „Evangelii gaudium” papież pisał, iż „katolicy powinni się powstrzymać od osądzania wynikającego z uprzedzeń”. Dodaje, że przecież Franciszek „jako pierwszy namiestnik Kościoła użył słowa „gej” i nie wykrzywił twarzy w grymasie obrzydzenia”. Wszystkie te nadzieje Charmsy i jemu podobnych niebawem runęły, bo – jak pisze były ksiądz – Franciszek „wkrótce potem wszystko sprostował”. „Poza wypowiadaniem górnolotnych słów Franciszek nie zrobił absolutnie nic, by poprawić sytuację gejów w kościele i w ogóle osób LGBT” - ubolewa Charamsa, wyrzucając papieżowi, gdy wysłał kondolencje po zamachu w Orlando, „ani słowem nie wspomniał o homoseksualnej tożsamości ofiar”. Zarzuca także Franciszkowi, że rozwinął prawo Benedykta XVI z 2005 r. które zabrania wyświęcania na księży osób homoseksualnych.

„Papież Franciszek pogrzebał nadzieje, które obudził na początku pontyfikatu. W dokumencie „Amoris laetitia” nie padło ani jedno pozytywne słowo o osobach homoseksualnych czy rodzicach lub dzieciach tych osób. A obiecywał, że otwartość i miłosierdzie będą jego troską, że rozeznanie, rozwaga, pokora będą misją: najpierw poznać, a później zastanowić się, jak oceniać albo czy ocena w ogóle jest potrzebna” - gorączkuje się Charamsa. Nie bierze pod uwagę, że być może stanowisko papieża jest właśnie efektem owego zastanowienia i wyraża pogłębioną ocenę.

„Franciszek to skomplikowana postać. Ale dzisiaj jest bardzo daleko od tego, z czym przyszedł do Rzymu. Mój kolega mówi, że Watykan to zoo, w którym drapieżne zwierzęta walczą między sobą o przestrzeń i władzę” - dodaje były ksiądz, po czym płynnie przechodzi do kolejnych skarg: „Zostałem zawieszony, wysłany na bezrobocie bez możliwości znalezienia pracy, do której mam kompetencje. Zresztą nie uznaję tej kary, bo w prawie kanonicznym jako osoba homoseksualna nie jestem uwzględniony”.

Zdaniem Charamsy, choć dzisiaj nie pali się nikogo na stosie, „stosuje się przemoc duchową, symboliczną, społeczną i psychologiczną.  „Kościół tworzy i podtrzymuje homofobiczną kulturę, poniża, doprowadza do depresji, samobójstw, ale też zabójstw motywowanych nienawiścią” - dodaje autorytet „Tygodnika Powszechnego”, twierdząc że katolicy nie są zdolni do empatii. Jest też apel praktyczny: „Proszę wierzące osoby homoseksualne, by chcąc zmienić Kościół, nie cytowały tego, co katechizm mówi o seksualności. Powstał po to, by nas niszczyć”.

Charamsa określa podejście Kościoła do homoseksualizmu jako patologiczne. "By zmienić Kościół, trzeba zmienić doktrynę" – kwituje.


frost / wPolityce.pl, Wyborcza
[Fot. YouTube]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook