Jedynie prawda jest ciekawa


Burmistrz Winnipeg broni Kubusia Puchatka

22.11.2014

Radni polskiego Tuszyna nie zgodzili się na to, by Kubuś Puchatek był maskotką placu zabaw. To oburzyło mieszkańców rodzinnego miasta niedźwiadka.

Jedną z najważniejszych informacji piątkowych wydań kanadyjskich wiadomości był problem radnych polskiego Tuszyna z ubraniem Kubusia Puchatka, czyli Winnie the Pooh. Burmistrz Winnipegu, skąd pochodzi właściciel pierwowzoru misia, wydał specjalne oświadczenie.

Jak przekazały kanadyjskie media, radni Tuszyna (woj. łódzkie) nie zgodzili się, by Kubuś Puchatek stał się maskotką placu zabaw, ponieważ ma nieokreśloną płeć i, jak cytowano, niekompletne ubranie, a to "zupełnie nieodpowiednie dla dzieci". Kubuś Puchatek, czyli Winnie the Pooh z powieści A.A. Milne'a, ma kanadyjskie korzenie. Imię Kubusia Puchatka w oryginalnej wersji wywodzi się od imienia kanadyjskiej niedźwiedzicy, której imię brzmiało właśnie Winnie. Jej właściciel pochodził z miasta Winnipeg, stolicy prowincji Manitoba.

Właścicielem Winnie był kanadyjski weterynarz i żołnierz, Harry Colebourn, który służył w armii podczas pierwszej wojny światowej. Colebourn kupił w sierpniu 1914 r. w miejscowości White River w Ontario za 20 dolarów osieroconego niedźwiadka, którego matkę zastrzelił myśliwy, i zabrał go do Anglii, gdzie zwierzę stało się maskotką jednostki, w której służył Colebourn. Gdy został skierowany do Francji, Colebourn, nie chcąc, by niedźwiedzicy coś się stało na froncie, oddał ją do londyńskiego zoo, gdzie była wielką atrakcją aż do śmierci w 1934 r. Tam właśnie widzieli ją A.A. Milne i jego syn, pierwowzór książkowego Krzysia, Christopher Robin Milne.

W piątek burmistrz Winnipeg Brian Bowman przesłał do publicznej telewizji CBC specjalne oświadczenie. "Winnie jest rysunkowym niedźwiedziem, który nie nosi spodni, ale chciałbym zauważyć, że lubiane postaci z filmów Disneya, Kaczor Donald oraz Chip i Dale, są również pozbawione spodni, Myszka Miki nie nosi koszulki, a Tony the Tiger (postać z reklam płatków zbożowych - PAP) jest właściwie goły. Czy te postaci też mają być zakazane? Winnipeg jest tolerancyjną i otwartą społecznością i mam nadzieję, że Winnie nadal będzie uczyć dzieci uprzejmości i przyjaźni" -oświadczył.

Kanadyjskie telewizje przypomniały, że wielu zwierzęcych bohaterów filmów rysunkowych ma niekompletne ubranie i jakoś nigdy nie stanowiło to problemu - do listy burmistrza Bowmana dodano Misia Yogi (tylko w krawacie) i Kota w butach. Kanadyjscy rysownicy pospieszyli z propozycjami ubiorów dla Kubusia Puchatka. Zaś w komentarzach ubolewa się nad brakiem zrozumienia radnych z polskiego Tuszyna wobec postaci Kubusia Puchatka.

Więcej o misiu o bardzo małym rozumku można się dowiedzieć w Assiniboine Park w Winnipeg, gdzie mieści się Pooh Gallery, pokazująca najrozmaitsze przedmioty i ilustracje związane z Kubusiem Puchatkiem. Obok jest też rzeźba Winnie i jej właściciela. W maju br. galerię odwiedzili książę Karol i księżna Camilla.

Zaś od dwóch tygodni na uniwersytecie Ryerson w Toronto, aż do 7 grudnia, trwa wystawa "Remembering the Real Winnie: The World's Most Famous Bear Turns 100" (Prawdziwy Kubuś Puchatek: najsłynniejszy niedźwiedź świata kończy sto lat). Wystawę można też obejrzeć w internecie: therealwinnie.ryerson.ca/collection/about.

tk/PAP

fot.YouTube

Warto poczytać

 1. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 2. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 3. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 4. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 5. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 6. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 7. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

 8. 1270rekaasww 13.07.2018

  Uczeń z Polski zrobił swojej nauczycielce sztuczną rękę

  To nie scenariusz amerykańskiego serialu o młodych, ambitnych uczniach „high school”, a historia, która wydarzyła się w zwykłym polskim podwarszawskim Milanówku. Uczniowie tamtejszego gimnazjum po lekcjach stworzyli swojej niepełnosprawnej nauczycielce sztuczną rękę!

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook