Jedynie prawda jest ciekawa


Broadway szuka ratunku w religii

07.05.2012

W poszukiwaniu widzów teatry na nowojorskim Broadwayu prezentują musicale o treści religijnej. Wiążą się z tym jednak także problemy.

Tematyka religijna nie jest na Broadwayu chlebem powszednim, ale też nie jest nowością. Popularność zdobyły na początku lat 70. XX wieku musicale "Jesus Christ Superstar" i "Godspell". W trudnych obecnych czasach teatry próbują zachęcić wiernych, w tym chrześcijan, bogatszym repertuarem.

Jezus umierający za nasze grzechy stał się ostatnio na Broadwayu bohaterem trzech musicali. W sześciu innych występuje religijna tematyka. Dzieje się tak m.in. za sprawą Toma Allena z hollywoodzkiej firmy marketingowej Allied Faith & Family, który od półtora roku próbuje zachęcić wiernych wypełniających kościoły, aby przyszli do teatru. Pragnie to osiągnąć m.in. poprzez przyciągnięcie uwagi chrześcijańskich mediów musicalami w rodzaju "Memphis", "Sister Act" i "Leap of Faith" (Rozprzestrzenianie wiary).

"Broadway ma swój pierwszy moment wiary" - przekonuje cytowany przez "New York Times" Allen.

Wartości judeo-chrześcijańskie otwarcie zdominowały sceny teatrów w takich przedstawieniach jak wznowienie "Godspell" czy "Jesus Christ Superstar", ale także "Leap of Faith" i "Sister Act". Tematyka religijna jest też obecna w "Królu Lwie", "Memphis", "Człowieku-Pająku".

Mimo podejmowanych prób, zwabienie religijnych widzów do teatru nastręcza trudności. Kościelni przywódcy nie kwapią się z polecaniem wiernym musicali. Często odnoszą się do nich z rezerwą.

W nowej inscenizacji "Jesus Christ Superstar" znalazł się np. trójkąt romantyczny między Jezusem, Judaszem i Marią Magdaleną. "Sister Act" zawiera żarty z religii, które mogą jednych widzów rozbawić, ale innych, np. katolików, głęboko obrazić. W "Leap of Faith" nie każdemu się podoba nawrócenie głównego bohatera. Pojawiają się zarzuty, że zrobił to bardziej dla nowej dziewczyny niż z przekonania.

Allen nie ma z promowaniem musicali o tematyce religijnej łatwego życia. Jego prośba o usunięcie z "Leap of Faith" przekleństwa "goddamed" została odrzucona. Także propozycja, aby w przypadku kilku przedstawień wprowadzić zniżkę na bilety dla religijnej widowni nie znalazła uznania. Na Broadwayu nie sprawdzono, czy tego rodzaju marketingowe metody przynoszą efekty. Mniejsze opory wiążą się z wyasygnowaniem kosztów na zabiegi o widza z przedmieść, ponieważ wiadomo, że ich mieszkańcy są bywalcami musicali.

Według czołowego producenta "Leap of Faith", Thomasa Viertela, teatry tak naprawdę nigdy nie próbowały dotrzeć do religijnych widzów, nie licząc tradycyjnych metod sprzedaży biletów dla wybranych grup z poszczególnych synagog i kościołów.

Zdaniem Viertela religijna widownia to cały nowy rynek. Aby jednak komercyjne produkcje nie zbankrutowały, zwrot kosztów poniesionych na ich realizacje musi być szybki. Dlatego właśnie nie każdy teatr może sobie pozwolić na cierpliwość.

W opinii niektórych agencji zajmujących się sprzedażą biletów, religijna tematyka wiąże się też z innym ryzykiem. Nawet jeśli np. perspektywa przyciągnięcia do teatru chrześcijan jest kusząca, sceny ukrzyżowania Jezusa mogą odstręczyć żydowskiego widza, który częściej przychodzi na musicale.

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

22.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook