Jedynie prawda jest ciekawa


Bohaterowie dobranocek na Nocy Muzeów

06.05.2015

Na Nocy Muzeów w Rzeszowie będzie można zobaczyć oryginalne kadry filmowe z polskich animacji czy pokaz uzbrojenia z XVIIIw.

Oryginalne kadry filmowe z polskich animacji, projekty postaci filmowych bohaterów oraz bohaterowie dobranocek, a także pokaz uzbrojenia z XVIII wieku, czy samolot myśliwsko-bombowy z pełnym uzbrojeniem to niektóre z atrakcji przygotowane na rzeszowską Noc Muzeów.

Na spotkanie z Reksiem i Misiem Uszatkiem zaprasza, nie tylko najmłodszych, pierwsze w kraju Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. W towarzystwie sympatycznego psa i misia znanych z dobranocek zwiedzający będą mogli obejrzeć wystawę poświęconą twórczości artysty związanego ze Studiem Miniatur Filmowych w Warszawie Stefanowi Szwakopfowi - reżyserowi, scenarzyście, kierownikowi literackiemu wielu filmów animowanych, nie tylko dla dzieci.

Na ekspozycji Stefan Szwakopf – mistrz animacji. Wystawa retrospektywna” pokazane zostaną m.in. oryginalne celuloidy z animacji, oryginalne projekty postaci filmowych bohaterów, które narysował Szwakopf np. Koziołka Matołka, napisane własnoręcznie przez niego teksty piosenek do „Wędrówek Pyzy”, a także scenografie, scenopisy filmów, przy realizacji których pracował artysta.

Będzie także można zobaczyć filmy zrealizowane przez Stefana Szwakopfa. Wśród nich znajdą się znane polskie animacje dla dzieci takie jak: „Miś Uszatek”, „Reksio”, „Wędrówki Pyzy”, „Dziwne przygody Koziołka Matołka”, „Mały Pingwin Pik Pok”, „Gąska Balbinka”, „Jacek i Agatka”, „Pomysłowy Dobromir”, „Porwanie Baltazara Gąbki”, będą też filmy dla nieco starszych widzów, m.in.: popularnonaukowy „Narodziny Ziemi”, czy krótkometrażowy „Barka”.

Urozmaiceniem Nocy Muzeów w Muzeum Dobranocek będzie koncert piosenek i melodii znanych z dobranocek w jazzowych aranżacjach w wykonaniu pianisty Tomasza Drachusa i saksofonisty Władysława Wiatra. Swoją znajomością melodii dobranockowych będą mogli pochwalić się także zwiedzający, zarówno dzieci jak i dorośli, i wziąć udział w konkursie. Dla najlepszych przewidziano nagrody.

Natomiast na pokazy militariów w Noc Muzeów zaprasza Muzeum Techniki i Militariów w Rzeszowie. Na zwiedzających czekać będą repliki broni czarnoprochowej z XVIII wieku, armaty i broni białej z tamtego okresu, a także pokaz użycia broni białej i fechtunku.

Będzie można zobaczyć także współczesne militaria, a wśród nich wojskowe wozy opancerzone takie jak np. Scott, BRDM, transporter opancerzony MT-LB, czy samolot myśliwsko-bombowy SU-22 z pełnym uzbrojeniem.

Szczególną atrakcją, zwłaszcza dla młodszych zwiedzających, będzie okazja przejazdu ulicami miasta pojazdami wojskowymi, strażackimi oraz autobusem marki jelcz, tzw. ogórkiem.

Miłośnicy strzelania będą mogli wziąć udział w zawodach strzeleckich z broni pneumatycznej i wziąć udział w specjalnym „Teście na żołnierza”.

 PAP/es

fot. wikipedia.pl

 

 


Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

21.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook