Jedynie prawda jest ciekawa


Bociany są bezpieczne. Zgadnijcie dzięki komu...

03.04.2014

Energetycy umieścili gniazda 164 bocianich rodzin z południowo-zachodniej Polski na specjalnych platformach, dzięki czemu ptaki są bezpieczne a sieciom nie grożą awarie spowodowane przez uszkodzone gniazda.

Na słupach energetycznych jest ich na tym obszarze blisko 1,5 tys. Niektóre takie domy" mogą ważyć nawet 2 tony.

"W naszym najbliższym otoczeniu ubywa wysokich drzew, nie ma już praktycznie dachów krytych strzechą. W związku z tym bociany coraz częściej na lokalizację gniazda wybierają słupy energetyczne" - powiedział podczas czwartkowej konferencji w Tarnowskich Górach ornitolog dr Jacek Betleja z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Wyjaśnił, że najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest umieszczenie na słupie specjalnej platformy, na której zbudowane będzie gniazdo. Zamontowana powyżej przewodów platforma zapewnia ptakom bezpieczeństwo, chroniąc je też przed drapieżnikami, np. kunami.

Bocianie gniazda rozrastając się z roku na rok mogą być bardzo ciężkie - największe ważą nawet dwie tony. Ich sąsiedztwo z liniami energetycznymi może być niebezpieczne dla ptaków i ich młodych; niesie też ze sobą ryzyko awarii sieci energetycznych.

Podczas konferencji w Tarnowskich Górach (Śląskie) poinformowano o pomocy, jakiej udzielają bocianom energetycy ze spółki Tauron Dystrybucja w ramach projektu "Bocian nasz".

"Każdego roku oczyszczamy gniazda i wynosimy na specjalne kojce, powyżej przewodów, którymi płynie energia. To z jednej strony pozwala młodym bocianom dorastać w bezpiecznym gnieździe, a z drugiej strony stanowi ważny element utrzymania sieci energetycznych w dobrym stanie technicznym" - wyjaśnił Marcin Marzyński ze spółki.

Firma organizuje również szkolenia dla swoich pracowników, aby wiedzieli, jak najlepiej opiekować się ptakami, jak profesjonalnie przygotować gniazdo i jak bezpiecznie umieścić je na platformie. Energetycy na co dzień współpracują z ornitologami i konsultują swoje działania. Kontuzjowane zwierzęta, np. młode, które wypadły z gniazda, przewożą do specjalistycznych ośrodków.

Jak przypomniał dr Betleja, Polska jest krajem, gdzie gniazduje największa część światowej populacji bocianów białych. Z naszego kraju pochodzi co czwarty ptak tego gatunku.

Spółka Tauron Dystrybucja działa na terenie województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i małopolskiego oraz powiatu dębickiego.

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 2. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 3. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 4. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 5. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 6. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 7. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

 8. 1270rekaasww 13.07.2018

  Uczeń z Polski zrobił swojej nauczycielce sztuczną rękę

  To nie scenariusz amerykańskiego serialu o młodych, ambitnych uczniach „high school”, a historia, która wydarzyła się w zwykłym polskim podwarszawskim Milanówku. Uczniowie tamtejszego gimnazjum po lekcjach stworzyli swojej niepełnosprawnej nauczycielce sztuczną rękę!

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook