Jedynie prawda jest ciekawa


Białystok: Studenci budują nowy łazik marsjański

16.04.2013

Na Politechnice Białostockiej powstaje łazik marsjański Hyperion. Projekt już otrzymał ponad 360 tys. zł wsparcia z resortu nauki. W maju możliwości łazika zostaną sprawdzone podczas zawodów organizowanych w bazie na pustyni w stanie Utah (USA).

W 2011 roku białostoccy studenci z łazikiem Magma2 wygrali zawody University Rover Challenge w Utah. W tym roku chcą powtórzyć ten sukces.

Prodziekan ds. promocji wydziału mechanicznego Politechniki Białostokiej Kazimierz Dzierżek poinformował, że w ubiegłym tygodniu minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka przyznała 366 tys. zł na realizację projektu "Projekt robota mobilnego (łazika marsjańskiego) na zawody University Rover Challenge 2013 i 2014". Pieniądze będą przeznaczone przede wszystkim na budowę łazika, pokryją też koszty wyjazdu studentów do Stanów Zjednoczonych.

W projekcie bierze udział ośmiu białostockich studentów. Koordynatorem jest Piotr Ciura, doktorant z Politechniki Białostockiej, który brał udział w budowaniu wcześniejszych łazików marsjańskich tej uczelni.

Hyperion będzie zbudowany z aluminium, a nie jak poprzednie łaziki z poliwęglanów. Dzięki temu ma być bardziej trwały i przystosowany do "marsjańskich warunków", możliwe będzie m.in. poruszanie się po kamienistym terenie. Łazik wyposażony będzie również w kamery, system GPS i specjalne ramię manipulatora.

Zawody w Utah odbędą się w dniach 30 maja - 1 czerwca, wezmą w nich udział studenci z różnych części świata: m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i Indii. Polskę będą reprezentować studenci z Białegostoku, Rzeszowa i Wrocławia.

AM/PAP

[Na zdjęciu: Wydział Elektryczny Politechniki Białostockiej, fot. Sunridin/Wikimedia Commons]

26.09
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook