Jedynie prawda jest ciekawa


Biały Dom nie do zwiedzania

08.03.2013

Biały Dom zamyka od tego weekendu swe drzwi dla uczestników bardzo popularnych wycieczek. Republikanie są oburzeni, a rzecznik prezydenta Baracka Obamy winą obarcza Kongres, który pozwolił na cięcia.

- Jesteśmy rozczarowani tą decyzją; byłoby znacznie lepiej, gdyby Kongres podjął działania, by opóźnić cięcia budżetowe - mówił w piątek na konferencji prasowej rzecznik prezydenta Obamy, Jay Carney.

Chodzi o popularnie zwane "sekwestrem" automatyczne cięcia w budżecie federalnym w wysokości 85 mld dolarów. Ponieważ Republikanie i Demokraci w Kongresie nie porozumieli się w sprawie alternatywnego sposobu redukcji długu USA, cięcia te zaczęły wchodzić w życie od 1 marca.

Biały Dom tłumaczy, że z powodu cięć wszystkie agencje muszą szukać oszczędności, w tym także służby zajmujące się bezpieczeństwem. - Służby przedstawiły nam do wyboru różne opcje - od anulowania wycieczek dla zwiedzających po przymusowe bezpłatne urlopy i cięcia godzin nadliczbowych. (...) Biały Dom zdecydował, że, niestety, musimy czasowo zawiesić wycieczki - powiedział Carney.

Ogłoszona we wtorek decyzja spowodowała protesty, m.in. uczniów i studentów, którzy mieli już zaplanowane na marzec zwiedzanie Białego Domu. Te wycieczki cieszą się tak dużą popularnością, że trzeba je rezerwować z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Czasem zwiedzający "przypadkiem" trafiają na samego prezydenta bądź Pierwszą Damę, co jeszcze zwiększa atrakcyjność zwiedzania.

Na decyzję o zawieszeniu wycieczek bardzo krytycznie zareagowali też Republikanie. - To infantylne i nieuczciwe - napisał na Twitterze Newt Gingrich, były przewodniczący Izby Reprezentantów, który startował w prezydenckich prawyborach Republikanów. Dodał, że wycieczki dla zwiedzających kosztują budżet federalny mniej niż kosztowne weekendy prezydenta z przyjaciółmi, jak np. na Florydzie w ubiegłym miesiącu. Zdaniem Gingricha za środki na weekend golfowy na Florydzie można by utrzymać Biały Dom otwarty dla zwiedzających przez miesiące. Republikanin z Teksasu Louie Gohmert zaproponował nawet przyjęcie ustawy zakazującej prezydentowi drogich weekendów na koszt państwa, dopóki wycieczki po Białym Domu nie zostaną wznowione.

Przewodniczący Izby Reprezentantów, Republikanin John Boehner, powiedział, że mimo cięć Kongres jest wciąż otwarty dla turystów.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)
[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

22.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook