Jedynie prawda jest ciekawa


Będzie śledztwo ws. znieważenia premier

30.03.2016

Czy w stenogramie z posiedzenia Sejmu zapisano prawdziwe brzmienie wypowiedzi, która padła w trakcie grudniowego przemówienia premier ws. budżetu? Prokurator zauważył "istotne rozbieżności" między nagraniem, a jego zapisem. Biegły je odsłuchuje i sprawdza, czy ktoś z sali powiedział obraźliwe słowa pod adresem Beaty Szydło – donosi portal „tvn24.pl”.

Według portalu prokurator zauważył istotne rozbieżności między nagraniem z posiedzenia Sejmu, na którym miały paść sporne słowa, a stenogramem. Powołał biegłego z zakresu fonoskopii z listy Sądu Okręgowego w Warszawie w celu ustalenia rzeczywistego brzmienia wypowiedzi w tle przemówienia premier w Sejmie.

„Obecnie oczekujemy na tę opinię” - tłumaczy Michał Dziekański, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Od 18 stycznia trwa śledztwo w sprawie znieważenia premier Beaty Szydło. Według autora zawiadomienia (osoba fizyczna – przyp. red.) miało do tego dojść 15 grudnia.

W czasie przemówienia szefowej rządu z sali plenarnej miały paść czyjeś wulgarne słowa "j***ć Szydło". Jednak w oficjalnym sejmowym stenogramie zapisano "jest wam przykro". Wystąpienie premier dotyczyło budżetu. Na dostępnym na internetowych stronach Sejmu zapisie z tego posiedzenia faktycznie słychać - według portalu -słowa, które można odebrać jako wulgarne. Miały one paść po słowie "problemy" w tym fragmencie wystąpienia premier:

„Powinniśmy wszyscy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy Polacy, którzy wydali werdykt w wyborach parlamentarnych, opowiadając się za zmianą dotychczasowego sposobu uprawiania polityki, traktowania obywateli przez rządzących, czy Polacy, którzy byli do tej pory przez osiem lat lekceważeni, nie były dostrzegane ich problemy… (…)”.

W sejmowym stenogramie skrupulatnie odnotowano wszystkie wypowiedzi posłów obecnych wtedy na sali plenarnej. „Przy wielu z nich odnotowano także, kto jest autorem poszczególnych słów. Jednak pracownicy Sejmu przygotowujący stenogram, usłyszeli coś innego od osoby składającej zawiadomienia do prokuratury. Zamiast "j***ć Szydło" zanotowali "jest wam przykro". Nie podano, kto miał je wypowiedzieć” - twierdzi „tvn24.pl”. Po publikacji portalu na początku lutego, w "Faktach po Faktach" rzecznik rządu Rafał Bochenek nazwał sprawę "zupełnie banalną i śmieszną".

„Potępiamy takie działanie prokuratury” - powiedział wtedy rzecznik rządu. Zdaniem „tvn24.pl” gdyby się okazało, że któryś z posłów czy z osób obecnych na sali plenarnej rzeczywiście wypowiedział takie wulgarne słowa pod adresem Beaty Szydło, a prokurator uznał to za znieważenie, to za takie przestępstwo może grozić kara grzywny, a nawet do roku pozbawienia wolności.

Ryb, tvn24.pl

Fot. [PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

21.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook