Jedynie prawda jest ciekawa


Będzie odstrzał łosi?

04.06.2014

Łosiom zagrozi śmiertelne niebezpieczeństwo. I to dosłownie. Od 1 września tego roku do 30 listopada przyszłego przywrócić polowania na te zwierzęta w wybranych województwach.

Czasowe polowania miałyby się odbywać na terenie województw: podlaskiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego, a także na wschód od Wisły: w kujawsko-pomorskim, pomorskim i mazowieckim.

Taką możliwość ma wprowadzić zmiana w rozporządzeniu ministra środowiska z 2005 r. w sprawie okresów polowań na zwierzęta łowne. Ministerstwo zamieściło na swojej stronie internetowej projekt tych zmian. Został on rozesłany z końcem maja m.in. do marszałków i wojewodów, izb rolniczych, organizacji ekologicznych, Polskiego Związku Łowieckiego, Państwowej Rady Ochrony Przyrody.

- Uwagi do projektu można zgłaszać do ministerstwa do 10 czerwca. Jeszcze nie wiadomo, kiedy decyzja zostanie podjęta - powiedział rzecznik ministerstwa Paweł Mikusek. Po konsultacjach

projekt trafi do uzgodnień międzyresortowych, a potem także do komisji prawnej Rządowego Centrum Legislacji.

Łosie są zwierzętami łownymi, ale od 2001 r. chroni je moratorium na odstrzał. Według resortu odstrzał łosi jest teraz możliwy z powodu wzrostu populacji tych zwierząt. W momencie wprowadzania moratorium łosi było 2 tys. 70 sztuk, obecnie jest ponad 13,7 tys. Wzrasta również skala szkód przez nie powodowanych w uprawach leśnych, oraz liczba wypadków drogowych z ich udziałem. Podano też, że w 2013 r. na terenach, gdzie ma być przywrócony odstrzał, Skarb Państwa wypłacił za szkody powodowane przez łosie ponad 1,4 mln zł, a w całej Polsce było to blisko 2,2 mln zł. Z uzasadnienia wynika też, że np. w ostatnich latach w Warmińsko-mazurskim doszło do 72 wypadków z udziałem łosi, a w Lubelskiem - do 98.

- To wystarczające podstawy do przywrócenia łowieckiego użytkowania populacji łosia na tych terenach - argumentuje ministerstwo.

Jak tłumaczy resort, polowania na łosie mają być dopuszczone w miejscach, gdzie - według danych z liczenia - jest nie mniej niż pięć łosi na tysiąc hektarów terenów leśnych lub bagiennych. Liczbę łosi, które będą mogły być upolowane określą plany łowieckie. Plany opiniują samorządy, nadleśnictwa, Lasy Państwowe, a tam, gdzie nadleśnictwa graniczą z parkami narodowymi – dyrektorzy tych parków.

Projekt zakłada również, że po 1 stycznia 2017 roku łosie miałyby być objęte całkowitą ochroną. Ministerstwo zaznacza jednak, że gdyby po inwentaryzacji łowieckiej łosi w marcu 2016 r. okazało się, że nie widać negatywnego wpływu polowań na liczebność tych zwierząt, "zasadne będzie rozważenie możliwości wprowadzenia terminowego lub bezterminowego wykonywania polowań na łosie na ustalonych obszarach".

O odstrzały łosi wnioskowała m.in. Podlaska Izba Rolnicza. Jej prezes Grzegorz Leszczyński powiedział, że zmiany, które proponuje ministerstwo "idą w dobrym kierunku".

- Projekt popieramy, szkoda, że jest tak późno. Powinien też dotyczyć innych zwierząt, np. Bobrów - powiedział.

Zespół naukowców, którzy kilka lat temu przeprowadzili badania i opracowali na zlecenie ministerstwa strategię gospodarowania populacją łosia, napisali teraz do ministerstwa, że owszem widzą łosia jako zwierzę łowne, ale nie podoba im się to, co proponuje minister. Szef tego zespołu dr hab. Mirosław Ratkiewicz z Uniwersytetu w Białymstoku powiedział, że naukowcy nie zgadzają się, by odstrzał prowadzono według metod sprzed moratorium, a tak proponuje minister. Wprowadza tylko małą korektę. Zdaniem naukowców to źle się skończy dla łosia, gdyż załamie się jego liczebność.

Naukowcy uważają, że działania powinny być podejmowane lokalnie, bo tylko w niektórych miejscach łosi jest dużo. Zaznaczyli też, że nie wzięto pod uwagę warunków atmosferycznych, np. mroźne zimy są zabójcze dla łosi.

Naukowcy twierdzą też, że można rozwiązać problem szkód w uprawach, trzeba tylko dostosować metody stosowane w gospodarce leśnej do obecności łosia. Przypomnieli, że udało się zmniejszyć liczbę wypadków drogowych, bo odkrzaczono pobocza przy drodze Białystok-Ełk w Podlaskiem, gdzie łosi jest dużo.

Dyrektor Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży dr hab. Rafał Kowalczyk powiedział, że wierzy w rozsądek leśniczych i myśliwych. Podkreślił, że należy też brać pod uwagę, iż są takie miejsca, jak ostoja łosia: Bagna Biebrzańskie, gdzie obserwowana jest duża śmiertelność naturalna tych zwierząt, a populacja - mimo dużej liczebności - jest słaba, łosie są w gorszej kondycji. Uważa, że np. Wokół Biebrzańskiego Parku Narodowego powinna istnieć ochronna strefa buforowa, wolna od polowań, by wpływ na łosie był ograniczony.

PAP

[FOTO: freeimages.com]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

22.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook