Jedynie prawda jest ciekawa


Bariści z powołania

30.10.2017
kawa
Bariści z powołania

Siedmiu utalentowanych baristów, widowisko na wysokim poziomie i mnóstwo aromatycznej kawy. Tak, w skrócie, można podsumować pierwszy finał Starbucks Barista Championship 2017, który zakończył się we Wrocławiu.

Reprezentanci siedmiu krajów rywalizowali ze sobą podczas zawodów zorganizowanych wczoraj we Wrocławiu. Wśród uczestników finału znaleźli się reprezentanci wszystkich rynków, w których wrocławska spółka AmRest jest operatorem marki Starbucks, w tym: na-Maria Alexandra Dumitru z Rumunii, Lisa Mu z Niemiec, Tamás Simárszki z Węgier, Sebastian Charęza z Polski, Sandra Moravská ze Słowacji, Katka Drholcová z Czech oraz Teodora Bayraktarova reprezentantka Bułgarii.

Zadaniem finalistów podczas wrocławskich zawodów, było przede wszystkim zaprezentowanie swoich umiejętności w trzech, podstawowych konkurencjach. Podczas Barista craft – bariści przygotowywali napój z wybranym przez siebie motywem latte art (serce, rozeta, tulipan, łabędź), opowiadając dodatkowo o tym, jaki jest ich przepis na idealną kawę. Następnie jury oceniało wykonanie tzw. Coffee Tastingu, czyli umiejętność baristów do przygotowania degustacji kawy metodą french press. Podczas tego zadania uczestnicy mieli doskonałą okazję do wykazania się swoją wiedzą na temat kawy. Ostatnia konkurencja zatytułowana My Journey, miała na celu lepsze poznanie wszystkich uczestników. Podczas rozmowy z finalistami, przedstawiciele jury zadawali baristom dodatkowe pytania na temat ich pasji do kawy i pracy za barem, chęci rozwoju swoich umiejętności oraz ich planów na przyszłość związanych z zawodem.

Najlepsza baristka Starbucks wykazała się nie tylko umiejętnością przygotowywania napojów i obszerną wiedzą na temat kawy, ale przede wszystkim oczarowała jury i publiczność swoją ogromną pasją.

Kiedy ludzie ze Starbucks się spotykają, to wspólna pasja do kawy wyzwala w nas mnóstwo energii i radości, co było widać nie tylko na dzisiejszym finale, ale na każdym etapie zawodów. Myślę, że to dzięki temu tak wiele się od siebie nawzajem uczymy – mówiła Lisa Mu z Niemiec, zwyciężczyni Starbucks Barista Championship 2017.

Całe wydarzenie było otwarte dla publiczności. W trakcie zawodów przybyli Goście mieli okazję wziąć udział w degustacji kawy prowadzonej przez Coffee Masterów Starbucks, pokazach alternatywnych metod parzenia kawy oraz poznać tajniki pracy baristów w jednej z najbardziej popularnych sieci kawiarni na świecie.

Nagrodą dla zwyciężczyni jest kilkudniowy wyjazd do Seattle, miasta od początku związanego z marką, w którym w 1971 roku powstała pierwsza kawiarnia.

Organizowany co roku turniej skupia najlepszych baristów Starbucks z różnych krajów, którzy poprzez współzawodnictwo doskonalą swoje techniki i rozwijają wiedzę o kawie. Starbucks Barista Championship to przede wszystkim szansa na wymianę doświadczeń i dobrą zabawę z ludźmi, których łączy pasja do kawy. W tym roku międzynarodowy finał po raz pierwszy odbył się w Polsce, w SIEMACHA Spot we wrocławskim C.H. Magnolia, skupiając baristów z rynków, gdzie operatorem marki jest spółka AmRest.

Warto poczytać

 1. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 2. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 3. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 4. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 5. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 6. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 7. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

 8. 1270rekaasww 13.07.2018

  Uczeń z Polski zrobił swojej nauczycielce sztuczną rękę

  To nie scenariusz amerykańskiego serialu o młodych, ambitnych uczniach „high school”, a historia, która wydarzyła się w zwykłym polskim podwarszawskim Milanówku. Uczniowie tamtejszego gimnazjum po lekcjach stworzyli swojej niepełnosprawnej nauczycielce sztuczną rękę!

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook