Jedynie prawda jest ciekawa


Bank Wielkopostny

22.02.2012

Bank Wielkopostny - ewangelizacyjna inicjatywa Archidiecezji Lubelskiej i Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo w Lublinie - rozpoczął działalność już po raz 12.; akcja polega na zgłaszaniu postanowień na Wielki Post i duchowym wspieraniu potrzebujących.

Postanowienia, jako swego rodzaju lokaty, składane są na odpowiednich formularzach. Mogą nimi być na przykład powstrzymanie się od picia alkoholu czy palenia papierosów, pomoc osobom starszym bądź chorym, modlitwy, wyrzeczenie się na pewien czas oglądania telewizji czy gier komputerowych. Potrzebujący wsparcia też składają odpowiednie wnioski, i zaciągają kredyt, prosząc o modlitwę. Ich wnioski mogą dotyczyć poważnych spraw życiowych, ale też codziennych kłopotów.

"W ten sposób następuje duchowa wymiana dóbr. Ludzie, którzy się nie znają, stają się dla siebie ważni i potrzebni. Użycie języka bankowego może ułatwić zrozumienie spraw duchowości" - powiedział inicjator przedsięwzięcia ks. Mirosław Ładniak.

"Ta akcja przypomina, że każdy powinien podjąć zobowiązanie na Wielki Post, umieć wyrzec się czegoś, by zrozumieć, co jest naprawdę w życiu ważne. Z duchowego dobra zadeklarowanych ofiar mogą korzystać ci, którzy potrzebują wsparcia i wierzą w potęgę modlitwy" - dodał.

Bank Wielkopostny działa corocznie od Środy Popielcowej do Wielkanocy. Po raz pierwszy uruchomiony został w 2012 r. Jego centrala jest w Lublinie przy Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo, a oddziały powstają przy parafiach, szkołach, organizacjach społecznych. "Nie prowadzimy statystyk, ale to już jest duży ruch, oddziały powstają w całym kraju, a także poza jego granicami, m.in. na Ukrainie, w Irlandii i Norwegii" - dodał ks. Ładniak.

Wszystkie informacje i materiały potrzebne do założenia oddziału Banku Wielkopostnego znajdują się na stronie internetowej www.bankwielkopostny.pl.

PAP
[fot. bankwielkopostny.pl]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook