Jedynie prawda jest ciekawa


Artefakty ocalone

29.02.2012

Na lotnisku w Kairze udaremniono próbę wywiezienia z Egiptu 19 starożytnych artefaktów z różnych okresów archeologicznych - informuje serwis internetowy Ahram Online.

Pracownicy Zespołu Przejmowania Antyków na lotnisku międzynarodowym w Kairze zatrzymali i aresztowali parę Brytyjczyków podczas próby przemytu egipskich starożytnych artefaktów i antyków.

Jak poinformował Hassan Rasmi kierujący Zespołem, wśród przemycanych arterfaktów znajdowało się pięć starożytnych grobowych figurek "uszebti" w kształcie mumii, każda o wysokości 9 centymetrów, wykonanych z gliny i zielonego fajansu, gliniane naczynia z pokrywami w kształcie ludzkich głów, lampy z Okresu Późnego (664-332 r. p.n.e.) zdobione uskrzydlonymi amuletami i wizerunkami bogini Izydy, ostraka - zapisane kamienne tabliczki, monety z brązu z okresu greckiego (332-30 r. p.n.e.) oraz okresu rzymskiego (30 r. p.n.e. - 395 r. n.e.), a także koptyjskie manuskrypty i średniowieczny wolumin z tekstem Biblii.

Wszystkie artefakty odebrano i przekazano do Muzeum Egipskiego w Kairze, gdzie zostaną zbadane przez archeologów i poddane zabiegom konserwacyjnym.

Według Mohameda Ibrahima, ministra ds. starożytności Egiptu, do najcenniejszych skonfiskowanych na lotnisku antyków należy Biblia z XVI wieku, z tekstem w języku angielskim.

PAP
[fot. sxc.hu]

26.09
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook