Jedynie prawda jest ciekawa


Archiwum Tarkowskiego wrócił do Rosji

29.11.2012

Prywatne archiwum wybitnego rosyjskiego reżysera Andrieja Tarkowskiego (1932-86) sprzedano na aukcji Sotheby's za 2,4 mln USD (1,5 mln funtów) z piętnastokrotnym przebiciem w stosunku do ceny wywoławczej (80-100 tys. funtów).

Nabywcą są władze regionu Iwanowo (na północny wschód od Moskwy), skąd pochodził reżyser. Intencją nabywców jest zachowanie archiwum reżysera w miejscowym muzeum, gdzie będzie wystawione na widok publiczny.

Zmarły na emigracji w Paryżu Tarkowski uważany jest za "poetę kina", najwybitniejszego reżysera rosyjskiego od czasów Siergieja Eisensteina. Ingmar Bergman powiedział o nim, że "stworzył nowy język filmu". Jego filmy, zwykle intelektualnie stymulujące, długie, których akcja rozwija się wolno, sytuują się na czele różnych rankingów.

205 minutowy "Andriej Rublow" uznany został przez "Guardiana" za najlepszy film artystyczny w historii kinematografii. Film nagrodzony na międzynarodowych festiwalach stał się przyczyną trudności reżysera z cenzurą. Przez wiele lat nie wolno go było w ogóle pokazywać, a później tylko wybranej, klubowej publiczności.

W ostatnim rankingu British Film Institute przeprowadzanym raz na 10 lat, trzy filmy Tarkowskiego znalazły się w pierwszej trzydziestce ("Zwierciadło" na miejscu 19., "Andriej Rublow" - 26., zaś "Stalker" na 29.). W równoległym rankingu BFI, w którym najlepsze filmy typowało 358 reżyserów "Zwierciadło" znalazło się na miejscu 9.

Archiwum reżysera obejmuje lata 1967-86 i daje wgląd w jego artystyczne koncepcje, życie prywatne i dylematy artysty, spychanego na margines przez cenzurę i monopol państwa w oficjalnym życiu kulturalnym.

Na archiwum składają się m. in. fotografie, kilka tysięcy zapisków, w tym liczne dokonywane na gorąco, w trakcie prac nad filmem, nagrania i listy, w tym projekt listu do Leonida Breżniewa.

Tarkowski zwraca się do sekretarza generalnego KPZR o to, by władze zdjęły zakaz pokazywania jego filmów i umożliwiły mu swobodę pracy twórczej w ZSRR.

- Twarda i długa licytacja jest świadectwem międzynarodowej rangi archiwum. To ważna aukcja z punktu widzenia historii światowego kina. Nigdy dotychczas na aukcji nie pojawiło się nic równie ważnego, dającego wgląd w twórczość reżysera i nie zanosi się na to, by mogło pojawić się po raz drugi

- skomentował wynik aukcji dyrektor działu książek i manuskryptów Sotheby's Stephen Roe.

Archiwum wystawiła na sprzedaż Olga Surkowa, uczennica Tarkowskiego, sekretarka i przyjaciółka, autorka książki "Rzeźbiąc w Czasie", w której reżyser wykładał swoje teorie.

Tarkowski nakręcił siedem filmów fabularnych. Obok "Andreja Rublowa" i "Zwierciadła", najbardziej znane to "Solaris" według książki Stanisława Lema, "Nostalgia", "Stalker" i "Ofiarowanie".

Slaw/ PAP

[FOTO: Wikipedia]


Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

21.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook