Jedynie prawda jest ciekawa


Antypisowska histeria Michnika

19.05.2016

Redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” ruszył w tour po liberalno-lewicowych mediach, by pluć na rząd. Wczoraj udzielił wywiadu własnej gazecie, dziś zasiadł przed Sławomirem Sierakowskim w studiu Wirtualnej Polski. Ministrów nazywa nieudacznikami, posłów kretynami, a na rządzie nie zostawia suchej nitki.

"Z całą pewnością Jarosław Kaczyński nie jest głupcem i wie, jaką cenę płaci państwo polskie i jaką zapłaci w przyszłości za ten upór w trwaniu przy swoim" - stwierdził Adam Michnik w wywiadzie dla Wirtualnej Polski. 

"Chciałbym, żeby poszli po rozum do głowy" - wyznał, ubolewając nad łamaniem konstytucji i paraliżowaniem Trybunału Konstytucyjnego. Z niedowierzeniem patrzy na kompromis wokół TK i dobrą wolę porozumienia Jarosława Kaczyńskiego. „Jego dotychczasowe postępowanie i deklaracje raczej skłaniają mnie do pesymizmu” - stwierdził, porównując sytuację w Polsce do tej, która była przedmiotem zainteresowania organów UE na Węgrzech i w Turcji. 

Zapytany o to, czy może lepiej nie przejmować się tym, co mówi Timmermans, odpowiada: "Być może Kaczyński się nie przejmuje. Ja się przejmuję, bo mi zależy na tym, żeby głos Polski w UE był ważny, istotny i znaczący".
Adam Michnik zrewidował też rząd Beaty Szydło, nie szczędząc epitetów pod adresem jej ministrów. 
Zmienił zdanie na temat Mateusza Morawieckiego, którego wcześniej chwalił. Rozczarowała go wypowiedź ministra rozwoju, który stwierdził, że wybór między Hillary Clinton a Donaldem Trumpem to wybór jak między dżumą a cholerą. "To oznacza, że popełniłem kolejny błąd w życiu, wypowiadając się o Mateuszu Morawieckim przesadnie dobrze. Jeżeli on uważa, że taki jest wybór między Trumpem a Hillary, tzn. że albo on udaje idiotę, albo jest idiotą. Tam już były osiągnięcia - któryś z polityków PiS powiedział, że McCain to jest amerykański lewak. Ich kompetencja chwilami zwala z nóg" - powiedział Michnik. 

Naczelny "Wyborczej" krytykował jakiekolwiek negatywne odnoszenie się do wypowiedzi Clintona, obawiając się, że może o skutkować pogorszeniem stosunków, także w kontekście szczytu NATO.

"Dlatego pomysł pani premier Szydło, że Clinton ma ją przepraszać, mnie się wydaje troszeczkę księżycowy. Wydaje się, że troszeczkę nie wie, w jakim świecie żyje" - powiedział Michnik. 

Wypowiedź Stanisława Piotrowicza, który stwierdził że Clinton czerpie wiedzę o Polsce z "Wyborczej", michnik skwitował krótko: "Kretyn, co ja mogę tutaj więcej powiedzieć". "Gratuluję Jarosławowi Kaczyńskiemu takiego wspaniałego intelektualnego nabytku jak prokurator Piotrowicz" - dodał.

W podobnym duchu Michnik wypowiada się o ministrze obrony narodowej, twierdząc że jest on fatalnym szefem resortu. "Przecież to, co on w wyprawia w tym wojsku, to jakiś horror jest. To jest człowiek skrajnych emocji i on, oczywiście, ma ten element manii wielkości, ale wie, co muszę powiedzieć uczciwie, że przed Kaczyńskim ma stać na baczność i bić czołem. To od niego wymaga wiele samozaparcia i on się zdobył na to. To akurat jest godne, może nie uznania, ale podziwu" - pieklil się naczelny "Gazety Wyborczej". 

Nie pasuje mu także Piotr Gliński. "Uważam, że to jest jego kompromitacja jako intelektualisty i jako obywatela. Całkowita kompromitacja. To co on tam wyrabia, te czystki, te pomysły, żeby zlikwidować to Muzeum II Wojny Światowej, wyrzucenia Grzegorza Gaudena - co wzbudziło ogromne protesty polskich pisarzy i tłumaczy literatury naszej na obce języki... Te jego wypowiedzi o spektaklach teatralnych. Ostatnio to już w ogóle horror: ta rekonstrukcja ślubu rotmistrza Pileckiego" - wyliczał Adam Michnik. 

Jak widać, alergia Adama Michnika na Prawo i sprawiedliwość zaczyna przekraczać skalę. Spadek sprzedaży i obcięcie milionowych funduszy na rządowe reklamy najwyraźniej potęgują frustrację. Trudno się dziwić, że Michnik, przez lata żyjący w blasku salonowych flashy, zabiega o powrót poprzedniego ukladu sił.

frost/wp.pl
[Fot. Wirtualna Polska]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook