Jedynie prawda jest ciekawa


„Alternatywy 4” – to już 25 lat

02.10.2011

Właśnie minęło 25 lat od czasu, gdy „Alternatywy 4” pojawiły się na telewizyjnym ekranie. Serial, który zrealizował twórca kultowego „Misia” Stanisław Bareja, i którego scenariusz pisał śp. Maciej Rybiński. Do dzisiaj nie możemy się nadziwić, że peerelowska cenzura pozwoliła na emisję tego filmu.

„Alternatywy 4” to bez cienia wątpliwości jeden z najlepszych polskich seriali opisujących rzeczywistość i absurdy schyłkowego PRL-u. Co zadecydowało o jego popularności? Chyba jak mało który serial w sprytny sposób wyśmiewał absurdalną rzeczywistość Polski Ludowej. Partyjni aparatczycy i urzędnicy, „marcowi” docenci, dyrektorzy spółdzielni mieszkaniowych, dyspozycyjni propagandziści telewizyjni, artyści, prowincjonalni aspiranci i mieszczanie z awansu, a wraz z tym nawyki i myślenie – mamy tu wszystko, co typowe dla tego okresu.

Z pewnością o sukcesie serialu zdecydowała też jego obsada – przez serial przewinęła się cała plejada gwiazd. Niezrównany Roman Wilhelmi w roli terroryzującego mieszkańców i płaszczącego się przed władzą gospodarza domu – Stanisława Anioła. To jego kultowa rola - obok równie kultowej roli Nikodema Dyzmy w ekranizacji książki Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. I mieszkańcy: Wojciech Pokora w roli „marcowego” docenta Zenobiusza Furmana, rywalizujący ze sobą a później sojusznicy – budowlaniec i lekarz, których zagrali Kazimierz Kaczor i Jerzy Kryszak, Witold Pyrkosz w roli „menty” Józefa Balcerka, żona Anioła Bożena Dekiel, a także Jan Kobuszewski, Jerzy Turek i wielu innych. Osobna rola to świetnie zagrana przez Janusza Gajosa postać Jana Winnickiego – typ przebojowego aparatczyka i lawiranta z wierchuszki władzy, przed którym na dźwięk samego nazwiska otwierają się wszystkie drzwi i „miękną” serca (postać ta nieodmiennie przypomina Aleksandra Kwaśniewskiego).

Perypetie mieszkańców bloku na powstającym właśnie warszawskim Ursynowie, mimo upływających 25 lat od jego premiery, ciągle bawią. Począwszy od ukazania rzeczywistości peerelowskiej propagandy sukcesu, którego elementem było budownictwo mieszkaniowe najgorszej jakości, gdzie wieloletnie oczekiwanie na własny kąt w „wielkiej płycie” było spełnieniem społecznych aspiracji i wyznacznikiem pozycji, po ukazanie ideału peerelowskiej równości – w jednym bloku i ciasnych mieszkaniach gnieżdżą się obok siebie profesorowie i robotnicy, inteligenci i menele, szpicle i opozycjoniści… Wszyscy mają po równo – ideał PRL-u. Jeno ściany krzywe, brak prądu, a o sprawnej windzie można pomarzyć…

„Alternatywy 4” mają zagorzałe grono swoich wielbicieli. Organizowane są nawet zloty fanów serialu, którzy spotykają się przy budynku na ul. Grzegorzewskiej 3 na warszawskim Ursynowie, w którym toczyła się akcja serialu. Działa także strona internetowa Alternatywy4.net poświęcona samemu serialowi, na której można poczytać o wszystkim, co jest związane z filmem.

„Alternatywy 4” to film, który z wielu powodów po prostu trzeba zobaczyć. I czyż wiele spośród absurdów i sylwetek ludzkich, które pokazuje i wyśmiewa, nie odnajdziemy również dziś, w III Rzeczpospolitej?

Robert Jankowski

Warto poczytać

 1. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 2. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 3. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 4. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 5. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 6. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 7. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

 8. 1270rekaasww 13.07.2018

  Uczeń z Polski zrobił swojej nauczycielce sztuczną rękę

  To nie scenariusz amerykańskiego serialu o młodych, ambitnych uczniach „high school”, a historia, która wydarzyła się w zwykłym polskim podwarszawskim Milanówku. Uczniowie tamtejszego gimnazjum po lekcjach stworzyli swojej niepełnosprawnej nauczycielce sztuczną rękę!

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook