Jedynie prawda jest ciekawa


Agnieszka Holland zaniepokojona nacjonalizmem w Polsce

06.04.2016

„Polska znajduje się w stanie zimnej wojny domowej” – tak reżyserka Agnieszka Holland opisuje obecną sytuację nad Wisłą w wywiadzie udzielonym niemieckiemu dziennikowi "Die Welt". Według Holland w Polsce panuje „nacjonalizm i antysemityzm”.

Reżyser alarmuje, iż Prawo i Sprawiedliwość nie tylko chce zlikwidować nad Wisłą podział władz oraz, co za tym idzie, liberalną demokrację, i stara się oddalić Polskę od Unii Europejskiej, ale zamierza także „przeformatować duszę Polaków”.

„Chce wzbudzić w Polakach przekonanie, że są najważniejszym i najlepszym narodem, a wszystkie popełnione przez nich w przeszłości grzechy nie miały miejsca, że to kłamstwa i pomówienia. Do realizacji tego planu używa m.in. mediów publicznych” - twierdzi Holland. Jej zdaniem „polska prawica uważa, że Niemcy próbują zwalić winę za Holokaust na Polaków”.

„Wiemy jednak, że w niektórych regionach w czasie okupacji cześć polskiego społeczeństwa uczestniczyła w zabijaniu Żydów. To jest prawda, która dopiero za sprawą książki „Sąsiedzi” Jana Tomasza Grossa przebiła się do świadomości szerszej rzeszy Polaków. […] To wywołało ogromny szok, bo my Polacy widzimy siebie jako niewinne, szlachetne ofiary, a świat zewnętrzny uważamy za wrogi i zły” - podkreśla reżyser.

Na stwierdzenie niemieckich dziennikarzy, że przecież Polacy „byli ofiarami”, nie tylko Niemiec ale także Rosji, Holland odpowiada: „Tak, często byli niewinnymi ofiarami. Ale czasami byli także – jak wszystkie inne narody – egzekutorami zła” - zaznacza. Według niej w Polsce dzieli się reżyserów na „Żydów” i „Nie-Żydów”. Ci drudzy „zawsze mówią prawdę”, a ci pierwsi „produkują antypolskie filmy”.

„To antysemityzm” -uważa Holland. Dziennikarze „Die Welt” naciskają jednak dalej i sugerują, że Polsce nie udało się jak dotąd pokazać światu „swoje cierpienie i bohaterstwo”. Reżyser przyznaje im w końcu rację. „To się rzeczywiście nie udało i to boli” - mówi. Jej zdaniem w Polsce zapanował wraz z dojściem PiS do władzy „nacjonalizm”.

„Młodzi ludzie nudzą się. Chcą, by cos się działo. Wojnę znają tylko z gier komputerowych. Panuje atmosfera jak przed I wojna światowa. Wystarczy iskra i wszystko wybuchnie” - sugeruje reżyser. W jej opinii Polski osłabia swoje więzi z Zachodem, co oznacza konieczność wejścia w grę, w której karty rozdaje Rosja i Władimir Putin.

„Dla Polski to nie może się dobrze skończyć. […] Kaczyński to mistrz w sianiu nienawiści. Od lat wydaje z siebie różnego rodzaju obrzydlistwa. Jedynym jego pomysłem na politykę jest tworzenie podziałów” - stwierdza. Zdaniem Holland, tylko szybka zmiana władzy mogłaby ten negatywny proces zatrzymać.

„40 proc. Polaków jest zatrutych przez Prawo i Sprawiedliwość” skarży się reżyser i dodaje, że sama pada ofiara nienawiści, bo ma żydowskie imię i żydowskie korzenie, a jaj ojciec na dodatek „był komunistą”. „Moja matka za to była Polką i w AK. Uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim. Moja tożsamość jest więc paradoksalna. W oczach ortodoksyjnych Żydów nie jestem Żydówka, a w oczach antysemitów nie jestem Polką. Wstydzę się za to, że takie rzeczy istnieją w Polsce. Skutkuje to kompleksem niższości i poczuciem historycznej niesprawiedliwości” - tłumaczy reżyser.

Ryb, welt.de

Fot. [YouTube]

Warto poczytać

 1. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 2. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 3. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 4. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 5. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 6. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 7. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

 8. 1270rekaasww 13.07.2018

  Uczeń z Polski zrobił swojej nauczycielce sztuczną rękę

  To nie scenariusz amerykańskiego serialu o młodych, ambitnych uczniach „high school”, a historia, która wydarzyła się w zwykłym polskim podwarszawskim Milanówku. Uczniowie tamtejszego gimnazjum po lekcjach stworzyli swojej niepełnosprawnej nauczycielce sztuczną rękę!

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook