Jedynie prawda jest ciekawa


Aborygeni żyli w Australii już 40 tys. lat temu

21.01.2013

Naukowcy sądzili, że aż do XVIII w. kontynent był odizolowany od świata. Odkryto jednak domieszkę genetyczną sprzed 4 tys. lat, pochodzącą z Indii, która odmieniła ten pogląd.

Około 40 tys. lat temu, kiedy poziom oceanów był znacznie niższy niż obecnie, Australia została skolonizowana przez ludność nazywaną dziś Aborygenami (po łacinie "ab originis" oznacza "od początków"). Dopiero jednak począwszy od XVII w. do Australii zaczynają docierać Europejczycy, a pierwsze znaczące kontakty z tubylcami datują się na wyprawy Jamesa Cooka w XVIII w.

Okazuje się jednak, że dość istotny "przepływ" genów pomiędzy populacją zamieszkującą Indie a Aborygenami nastąpił 4 tys. lat temu - uważają naukowcy z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka w Lipsku w Niemczech.

Co więcej, zdaniem badaczy populacje zamieszkujące Australię, Nową Gwineę i filipińscy Mamanwa mają wspólnych przodków, którzy dość wcześnie opuścili Afrykę, idąc wzdłuż wybrzeża. Populacja Aborygenów to jedna z najstarszych populacji poza Afryką, zamieszkujących na danym terenie w sposób nieprzerwany. Najwcześniejsze australijskie stanowisko ze szczątkami człowieka datowane jest na 45 tys. lat.

Zespół pod kierunkiem Iriny Pugach analizował genetyczne warianty w genomach rdzennych Australijczyków, mieszkańców Nowej Gwinei, wyspiarzy z południowo-wschodniej Azji i mieszkańców Indii. Naukowcy odkryli, że 4230 lat temu nastąpił istotny przepływ materiału genetycznego z Indii do Australii.

Co ciekawe, już wcześniej archeolodzy zaobserwowali znaczące zmiany w zapisie archeologicznym datowanym na ten sam okres. Dotyczy to technologii obróbki krzemienia czy przetwarzania roślin. Po raz pierwszy pojawiają się tzw. mikrolity - bardzo małe, np. ok. centymetrowej długości, narzędzia krzemienne. Wśród znalezisk archeologicznych pojawiają się również kości psów dingo.

Zdaniem naukowców ta zmiana kulturowa i technologiczna może wiązać się właśnie z tajemniczą migracją z terenów Indii.

Wyniki badań opublikowano na łamach tygodnika "PNAS".

PAP, lz

[fot:

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook