Jedynie prawda jest ciekawa


80. urodziny Koziołka Matołka

30.05.2013

Bajkowy korowód, pokazy paralotni, loty balonem, liczne koncerty i konkursy to niektóre z punktów programu rozpoczynającego się w piątek 11. Międzynarodowego Festiwalu Kultury Dziecięcej w Pacanowie. Podczas trzech dni festiwalowych obchodzone będą 80 urodziny Koziołka Matołka.

Jak powiedziała PAP dyrektor Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie Karolina Kępczyk tegoroczny festiwal jest wyjątkowy przez to, że obchodzone będą okrągłe, 80 urodziny Koziołka Matołka. Jej zdaniem w tegorocznym programie festiwalu udało się zachować proporcje pomiędzy widowiskiem, udziałem gwiazd a warsztatami dla twórców. Jak powiedziała, do Pacanowa przyjadą "najlepsi z najlepszych" i poprowadzą warsztaty taneczne, muzyczne i teatralne.
Festiwal rozpocznie się w piątek od VII Spotkań Mistrzów Teatru. W jury konkursowym zasiądzie aktorka Grażyna Wolszczak. Na rynku odbywać się będą warsztaty kowalstwa artystycznego.
W sobotę tradycyjnie ulicami Pacanowa przejdzie bajkowy korowód. "Będzie dużo troli, wikingów i krasnali. Odwiedzą Koziołka Matołka z okazji jego urodzin też królewny i czerwone kapturki, misie oraz inne postaci bajkowe" - powiedziała PAP Kępczyk.
"Każdego roku Koziołek wybiera jeden kraj i w tym roku jest to Islandia. Począwszy od stycznia przy każdej imprezie w Europejskim Centrum Bajki promowana jest kultura i sztuka Islandii" - powiedziała Kępczyk. Dlatego w sobotę pojawi się też osada Wikingów.
W sobotę odbędzie się też koncert gwiazd z okazji 80. urodzin Koziołka Matołka. Wystąpią Pectus, Bracia Cugowscy, Mrozu, Artyści Teatru Buffo, kabaret Skeczów Męczących.
W niedzielę uczestnicy festiwalu wezmą udział w m.in. bajkowym pokazie mody, czytaniu bajek oraz zobaczą występ świętokrzyskiej drużyny "Bitwy na głosy".
Urodzinom Koziołka Matołka będą towarzyszyć warsztaty garncarskie, bibułkarskie, rzeźby z tkaniny oraz pokazy balonowe i widowisko na paralotniach. "Przebrany za Koziołka Matołka wystąpi Grzegorz Krzyżanowski, mistrz paralotniarzy" - powiedziała Kępczyk.
Koziołka Matołka - podróżnika szukającego Pacanowa - powołali do życia w 1933 roku pisarz Kornel Makuszyński i rysownik Marian Walentynowicz w książeczce o przygodach tego sympatycznego zwierzaka. Koziołek - "mądra głowa" i "miłe zwierzę" ubrane w krótkie, czerwone spodenki - stał się symbolem Festiwalu Kultury Dziecięcej.
Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie powstało w 2005 roku. Jego pomysłodawcą był Waldemar Dąbrowski - Minister Kultury w latach 2002-2005. Z jego inicjatywy w 2003 r. w Pacanowie zorganizowano pierwszy Festiwal Kultury Dziecięcej. W zeszłym roku ECB odwiedziło ponad 160 tysięcy turystów.
PAP/run
fot. YouTube

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

21.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook