Jedynie prawda jest ciekawa


25. rocznica sakry biskupiej abp. Gądeckiego

26.03.2017

Przewodniczący KEP, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki 25 lat temu przyjął sakrę biskupią. W niedzielę w poznańskiej katedrze odbyła się uroczystość rocznicowa, podczas której odczytano list gratulacyjny przesłany jubilatowi przez papieża Franciszka.

W liście odczytanym na początku liturgii, papież Franciszek wspominał dokonania abp Gądeckiego. -Jako Syn Prymasowskiej Stolicy Gnieźnieńskiej, po ukończeniu studiów, jakim pilnie oddawałeś się w seminarium, dnia 9 czerwca 1973 roku przyjąłeś święcenia kapłańskie z rąk czcigodnego sługi Bożego księdza Stefana Świętego Kościoła Rzymskiego kardynała Wyszyńskiego, Prymasa Polski. Doceniając wagę Pisma Świętego w życiu duchowym i codziennej pracy duszpasterskiej, poświęcałeś się studiom biblijnym w Rzymie i Jerozolimie, a następnie, powróciwszy do Polski, starałeś się przekazać miłość do słowa Bożego słuchaczom w licznych instytutach akademickich, w różnoraki sposób ukazując jego piękno i pożytek- napisał papież.

Jak dodał, abp Gądecki "bacznie obserwując warunki i zmiany zachodzące we współczesnym życiu w dziedzinie duchowej, społecznej i politycznej", ustawicznie prowadził dialog z innymi religiami i z osobami niewierzącymi. -Życzymy Ci obfitości darów Bożych. Znakiem i dowodem tego niech będzie Nasze Błogosławieństwo Apostolskie, którego za wstawiennictwem Najświętszej Marii Panny, Królowej Polski, chętnie udzielamy Tobie, także i z tym zamiarem, by zostało przekazane wszystkim powierzonym Twej pieczy, sami zaś usilnie prosimy Was o modlitwę, byśmy mogli ten niezwykle odpowiedzialny Piotrowy obowiązek ofiarnie i skutecznie pełnić- dodał.

Uroczystość jubileuszowa odbyła się w niedzielę w poznańskiej katedrze. Homilię podczas liturgii wygłosił kard. Zenon Grocholewski, natomiast w gronie celebransów był m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio oraz prymas Polski abp Wojciech Polak. W liturgii i uroczystości uczestniczył także m.in. wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann, marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, a także parlamentarzyści i samorządowcy.

Abp Stanisław Gądecki w przesłanym PAP komunikacie zaznaczył, że "rocznica sakry biskupiej to przede wszystkim okazja do uwielbienia Boga, który człowiekowi pozwala pełnić tak odpowiedzialne zadanie apostolskie w Kościele" - podkreślił. Dodał, że "wysiłek pasterski każdego biskupa powinien zmierzać do budowania dojrzałej, spójnej i przemyślanej wiary każdego ochrzczonego człowieka. Ale też wielkim wyzwaniem pozostaje tworzenie atmosfery zgodnego współżycia między ludźmi, między religiami, kulturami i różnymi tradycjami" - zaznaczył metropolita poznański.

Z okazji 25. rocznicy sakry biskupiej abp. Stanisława Gądeckiego kapłani archidiecezji poznańskiej w darze dla swojego biskupa będą przez rok pomagali 25 rodzinom poszkodowanym w zbrojnym konflikcie w Syrii. Program pomocy rodzinom syryjskim ruszył 10 marca. Jak tłumaczył bp Grzegorz Balcerek, "widzieliśmy z bliska, jak ksiądz arcybiskup przeżywał pobyt wśród uchodźców przebywających w obozach na Bliskim Wschodzie i jego zaangażowanie w szukanie sposobów, jak tym ludziom efektywnie pomóc, stąd pojawiła się propozycja włączenia się w realizację prowadzonego przez Caritas projektu "Rodzina Rodzinie".

Abp Stanisław Gądecki przyjął święcenia kapłańskie z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego w 1973 r., a sakrę biskupią z rąk kard. Józefa Glempa w 1992 r. w katedrze gnieźnieńskiej. W 2002 r. został mianowany przeze Jana Pawła II arcybiskupem metropolitą poznańskim. Od 2014 r. jest przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. 

fot. [PAP/Leszek Szymański]

pc/PAP

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

21.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook