Jedynie prawda jest ciekawa


21 żaglowców na Baltic Sail w Gdańsku

29.06.2017

W programie żeglarskiej imprezy. zaplanowanej na cztery dni, znalazły się m.in. parada żaglowców, koncerty "Szanty pod Żurawiem", inscenizacja bitwy morskiej czy rejsy żaglowcami.

W odbywającym się już po raz 21. zlocie biorą udział zarówno mniejsze jednostki o długości kilkunastu metrów, jak i takie, które liczą sobie ponad 40 metrów. Oprócz polskich żaglowców są to jednostki pod banderą niemiecką, fińską, angielską czy szwedzką.

Największą z nich jest s/y Santa Barbara Anna, której historia sięga 1957 roku, a która służyła początkowo jako trawler rybacki, a - po wielokrotnych przebudowach - ostateczną metamorfozę przeszła po sprzedaży w 1984 roku do Kornwalii, kiedy stała się trzymasztowym żaglowcem. W 1993 roku żaglowiec kupili członkowie popularnego zespołu The Kelly Family, którzy odnowili jednostkę i - na cześć zmarłej matki - nazwali statek Santa Barbara Anna.

Długi na ponad 44 m żaglowiec Santa Barbara Anna wyposażony w ożaglowanie o powierzchni 538 m kw., nadal należy do Joe Kelly'ego, jednak jednostką opiekuje się prywatne stowarzyszenie z Rostocku. Jest jednym ze statków, którymi w ramach zlotu można będzie wypłynąć w krótki rejs czy to po Motławie czy nawet na Zatokę Gdańską.

W sobotni wieczór w ramach Baltic Sail na wodach Motławy zaplanowano Bitwę Morską z udziałem jednostek uczestniczących w zlocie. Tego dnia wieczorem odbędzie się także pokaz sztucznych ogni. Z kolei w niedzielne popołudnie odbędzie się Parada Żagli, na której - obok jednostek – uczestniczek zlotu, zaprezentują się także - wraz ze swoimi jachtami - miejscowi miłośnicy pływania pod żaglami.

Baltic Sail towarzyszą też koncerty pod wspólną nazwą "Szanty pod Żurawiem". Część z nich będzie miała miejsce na scenie ustawionej na ul. Długiej, ale większość z zaplanowanych na cztery dni występów, odbywać się będzie na wyspie Ołowianka, na scenie ulokowanej w sąsiedztwie otwartej niedawno kładki pieszej prowadzącej na wyspę.

Na Baltic Sail złożą się także zajęcia edukacyjne dedykowane główne dzieciom. W hali namiotowej rozstawionej na Ołowiance skorzystać będzie można z warsztatów muzycznych i plastycznych, szkoleń żeglarskich czy zajęć z pierwszej pomocy. Na najmłodszych czekać będzie również teatrzyk Morskie Opowieści. Chętni do aktywnego wypoczynku wodnego będą mogli z kolei wypożyczyć kajak, rower wodny czy żaglówkę.

PAP/MBB

Fot. Żeglarz/wikimedia.org

26.09
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook