Jedynie prawda jest ciekawa


2018 – Rok Psa 狗年

15.02.2018
chinese-new-year
2018 – Rok Psa 狗年

Państwo Środka wkracza w Nowy Rok. Co to oznacza?

Chiński  Nowy  Rok (春节), znany  również  jako  Święto  Wiosny,  to  najważniejsze  chińskie  święto  w  roku.  W  przeciwieństwie  do  naszego  Sylwestra,  Chiński  Nowy  Rok  to  święto  rodzinne.  Spędza się je w gronie najbliższych, podobnie jak Boże Narodzenie w kulturze chrześcijańskiej. Święto Wiosny jest również dłuższe niż nasz Nowy Rok – celebrowanie trwa aż szesnaście dni i kończy się Świętem Latarni/Lampionów (元宵节). 


Jak Chińczycy przygotowują się do tego ważnego wydarzenia? Przygotowania zaczynają się około tygodnia wcześniej, choć czasem może to być nawet miesiąc. Oprócz wysprzątania i udekorowania mieszkania, ważne jest, aby uregulować niezałatwione sprawy, w szczególności zaległe długi – wkraczanie w Nowy Rok z zobowiązaniami nie wróży najlepiej. 

Jak wygląda tradycyjny chiński dom w tym uroczystym okresie? Ważne jest, żeby wystrój utrzymany był w czerwony kolorze, który dla Chińczyków oznacza szczęście. Na drzwiach powinien znaleźć się odwrócony znak szczęścia (福), gdyż przypomina wtedy inny symbol, oznaczający „nadchodzenie”. 

Podobnie jak w święcie Bożego Narodzenia, duże znaczenie ma Wigilia nadejścia Nowego Roku. W tym dniu przygotowuje się potrawy świąteczne, z których dużą rolę odgrywają chińskie pierożki jiaozi (饺子). Ich zjedzenie ma zwiastować bogactwo w nadchodzącym roku. W Wigilię tradycyjnie wręcza się prezenty, np. owoce, ciastka, czy czerwone koperty z pieniędzmi w środku, tzw. hongbao (红包). Po północy natomiast, wychodzi się na zewnątrz, aby podziwiać fajerwerki, które wedle wierzeń mają odstraszać potwora Nian (年), którego imię oznacza „rok”. 


 Chiński rok związany jest z 12 znakami zodiaku. Każdy z nich reprezentowany jest przez zwierzę. Rok 2017 upłynął pod znakiem Koguta, a nadchodzący rok 2018 będzie rokiem Psa. Co on oznacza? Rok Psa jest czasem przyjaźni i zacieśniania relacji. Stajemy się bardziej empatyczni, wrażliwi, nastawieni na współpracę. Osoby urodzone w roku psa powinny być dobrymi, skorymi do pomocy przyjaciółmi. Rok Psa dobiegnie końca 4 lutego 2019 r., ustępując miejsca rokowi Świni.


MP/fot. PAP 

(edit)

26.09
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook