Jedynie prawda jest ciekawa


20. Festiwal Jazz Jantar od niedzieli w Gdańsku

27.10.2017
klub-zak
20. Festiwal Jazz Jantar od niedzieli w Gdańsku

21 koncertów czeka na miłośników jazzu podczas rozpoczynającego się w niedzielę w Klubie Żak w Gdańsku 20. Festiwalu Jazz Jantar. Kilku wykonawców wystąpi w Polsce po raz pierwszy. Festiwal potrwa do 12 listopada.

"Nastawiamy się przede wszystkim na nowe twarze i wschodzące gwiazdy muzyki jazzowej. To jest nasz znak firmowy i wizytówka. Jesteśmy właściwie festiwalem bez typowych gwiazd, choć oczywiście na naszej imprezie są też artyści mający taką rangę, ale my ich prezentujemy głównie ze względu na ostatnie dokonania, np. nagrane płyty" - powiedziała PAP dyrektor Klubu Żak i jeden z kuratorów festiwalu, Magdalena Renk-Grabowska.

Wyjaśniła, że podczas gdańskiego festiwalu można usłyszeć dużo awangardowego jazzu.

"Na otwarcie festiwalu będzie np. mieszanka jazzu z metalem w wykonaniu amerykańskiego Ex Eye. Wystąpi też Heroes Are Gang Leaders czyli 11-osobowy kolektyw z Nowego Jorku. Dowodzi nim saksofonista James Brandon, ale w zespole tym są też inni muzycy, raperzy, a nawet poeci" - dodała Renk-Grabowska.

Dla obu tych grup będzie to pierwszy występ w Polsce.

Po raz pierwszy przed polską publicznością na festiwalu w Gdańsku zaprezentuje się także Amirtha Kidambi z zespołem Elder Ones, której twórczość cechuje osobliwe spojrzenie na rag i muzykę karnatycką, połączone z improwizacją; grupa Battle Trance tworząca swoją muzykę na monumentalnym brzmieniu czterech saksofonów tenorowych; portugalskie trio Black Bombaim z udziałem niemieckiego saksofonisty Petera Brotzmanna oraz reprezentujący brytyjską scenę jazzową Dinosaur.

Po raz pierwszy w naszym kraju ze swoim nowym składem zaprezentuje się również saksofonista Steve Lehman.

Wśród wykonawców bardziej znanych i renomowanych w świecie jazzu wystąpią w Gdańsku m.in. John Medeski, Miguel Zenon, Ambrose Akinmusire oraz Joe Lovano wraz ze swoim Classic Quartet.

Na Festiwalu Jazz Jantar nie zabraknie także rodzimych artystów. Będą wśród nich m.in. Jaskułke Sextet, Atom String Quartet, duńsko-polsko-norweski Pimpono Ensemble, a w bloku Młoda Scena Jazzowa - Chryste Panie oraz Immortal Onion.

Festiwal Jazz Jantar to najstarszy na Wybrzeżu i jeden z najstarszych w Polsce festiwali jazzowych. Jest ściśle powiązany z działalnością Klubu Studentów Wybrzeża Żak, którego spadkobiercą jest Klub Żak. Festiwal narodził się w 1973 r. Od trzeciej edycji Polskie Stowarzyszenie Jazzowe włączyło go w cykl objazdowych koncertów Pomorskiej Jesieni Jazzowej. Koncerty Jazz Jantaru organizowano na katamaranach, w Wielkim Młynie, w Klubie Kwadratowa i Teatrze Wybrzeże.

Lipcowy Jazz Jantar'81 był pierwszym festiwalem wypisanym z objazdowej formuły Pomorskiej Jesieni Jazzowej: na statku (rejs z Sopotu do Gdańska) grały trójmiejskie zespoły, w Wielkim Młynie m.in. Tomasz Stańko, Trio Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Helmut Nadolski z Supergrupą Bez Fałszywej Skromności, a w hali Stoczni - Ewa Bem, Stanisław Sojka, Trio Wojciecha Karolaka, Novi Singers, Tomasz Szukalski i Józef Skrzek. Pod koniec lat 80. festiwal został zawieszony. Imprezę reaktywowano w 1997 roku.

 

(PAP) autor: Robert Pietrzak/ Fot. Wikicommons

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

22.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook