Jedynie prawda jest ciekawa


17 tys. długości basenu na cześć Jana Pawła II

03.04.2013

17 tys. 379 długości basenu przepłynęli w nocy z wtorku na środę uczestnicy II Otwartego Memoriału Pływackiego Olimpiad Specjalnych, który odbył się w Kędzierzynie-Koźlu. Memoriał poświęcony bł. Janowi Pawłowi II.

Sztafeta odbyła się na krytej pływalni w Kędzierzynie-Koźlu. Rozpoczęła się dokładnie w ósmą rocznicę śmierci Jana Pawła II, czyli 2 kwietnia o godz. 21.37, a zakończyła w środę o godz. ósmej.

W imprezie wzięło udział 320 uczestników, z których najmłodszy miał sześć lat i przepłynął kilka 25-metrowych długości basenu w asyście taty. "Byli też i tacy, którzy przepłynęli ponad dwieście długości. Mimo to nie udało się poprawić ubiegłorocznego wyniku, który wyniósł ponad 18 tysięcy długości basenu" - powiedziała jedna z organizatorek Ewa Hałambiec.

Zastrzegła jednak, że poprawa wyniku z ubiegłego roku nie była celem sztafety. Zadanie uczestników tegorocznego pływania ku czci Jana Pawła II w Kędzierzynie-Koźlu polegało na pokonaniu 9 tys. 665 długości basenów - tylu, ile dni trwał pontyfikat papieża Polaka. "Liczbę tę przekroczyliśmy jeszcze przed godziną drugą nad ranem w nocy z wtorku na środę" - powiedziała Hałambiec.

W II Otwartym Memoriale Pływackim Olimpiad Specjalnych mógł wziąć udział każdy, kto czuł się na siłach, by przepłynąć 25 metrów. Dlatego wśród uczestników nocnego pływania były również dzieci pod opieką rodziców i osoby niepełnosprawne. "Jako pierwsze pływały osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Było ich osiemnaście" - powiedziała Hałambiec.

Każdy z uczestników otrzymał certyfikat udziału w memoriale podpisany przez biskupa opolskiego Andrzeja Czaję, który objął wydarzenie patronatem.

"Zabawa była naprawdę dobra, bardzo wielu uczestników naszej sztafety poprawiało deklarowane wcześniej życiowe rekordy" - powiedziała organizatorka.

Przed rokiem w pierwszym memoriale w Kędzierzynie-Koźlu wzięło odział prawie 500 osób; udało im się przepłynąć w sumie ponad 18 tys. długości basenu. Tegoroczny memoriał w Kędzierzynie-Koźlu poświęcony był również zmarłemu kilka miesięcy temu trenerowi kędzierzyńskich pływaków Zbigniewowi Liskowiczowi.

Patronat nad imprezą objęli m.in. biskup opolski Andrzej Czaja i prezydent Kędzierzyna-Koźla Tomasz Wantuła. Organizatorami imprezy są m.in.: Olimpiady Specjalne Polska-Opolskie, Urząd Miasta Kędzierzyna-Koźla, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kędzierzynie-Koźlu, Miejski Ośrodek Kultury w Kędzierzynie-Koźlu, Zespół Szkół Miejskich nr 1 Publiczne Gimnazjum nr 5 w Kędzierzynie-Koźlu, Zespół Szkół Specjalnych w Kędzierzynie-Koźlu i Opolski Okręgowy Związek Pływacki.

PAP, lz

[fot: wikipedia]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

22.08
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook