Jedynie prawda jest ciekawa


Dzień Kobiet w PRL-u - święto goździków i rajstop?

08.03.2018
kwaity-w-dzien-kobiet
Dzień Kobiet w PRL-u - święto goździków i rajstop?

W PRL-u kreowano wizerunek kobiety jako przykładnej matki, zaradnej gospodyni domowej czy zadowolonej pracownicy. W tą oficjalną propagandę ówczesnego systemu wpisywały się także plakaty z okazji Dnia Kobiet, które można będzie od czwartku oglądać w Bibliotece Uniwersyteckiej w Łodzi.

Wystawa "8 marca na polskich plakatach z okresu PRL" prezentuje okolicznościowe plakaty z lat 70. i 80. ubiegłego wieku związane ze świętem Dnia Kobiet. 

 "W minionej epoce oprócz popularnych goździków panie często były obdarowywane produktami trudno dostępnymi, np. rajstopami, mydłem czy też kawą. Kreowano wizerunek kobiety jako przykładnej matki, zaradnej kobiety domowej, zadowolonej pracownicy" - mówi PAP jeden z pomysłodawców wystawy Radosław Michalski z Biblioteki Uniwersyteckiej w Łodzi.  


Podkreślił, że współcześnie 8 marca staje się pretekstem do dyskusji nad równouprawnieniem kobiet i poszanowaniem ich praw, łamiąc w ten sposób stereotypowy wizerunek z minionych lat. 

 Współtwórca ekspozycji Paweł Fiszer przypomniał, że w PRL wszystkie media, podobnie jak zakłady pracy, w których hucznie obchodzono Dzień Kobiet, były państwowe. "Prezentujemy plakaty z tego okresu, które w pewien sposób forsowały, czy promowały określone postawy - promowanie kobiet jako zadowolonych sprzedawczyń, robotnic, szeregowych pracownic, ale też ukazywanie mężczyzn, którzy z okazji ich święta obdarowują je kwiatami czy też drobnymi prezentami" - dodał. 

 Jak mówił, jeden z charakterystycznych wówczas plakatów ukazuje uśmiechniętą robotnicę, z kwiatami wetkniętymi za kask, która wydaje się być w pełni zadowoloną ze swojej roli. Na innym plakacie mężczyźni w garniturach trzymają bukiety kwiatów; plakat z okazji Dnia Kobiet podkreśla oficjalność tego dnia, ale prezentowani są na nim tylko panowie - kobiety na plakacie nie ma. 

 Zdaniem Fiszera, poprzez odwołanie się do czasów PRL, wystawa daje możliwość dostrzeżenia przemian, jakie nastąpiły w społecznym odbiorze tego święta. 

 "Za pomocą tej wystawy chcemy dać szansę młodemu odbiorcy, który ma już doświadczenia i przemyślenia z lat współczesnych, na zestawienie sobie tego z tą propagandą minionego systemu. Wydaje się, że sytuacja kobiet od tamtych czasów się zmieniła. Myślę, że panie 30-40 lat temu nie podnosiłyby choćby postulatów wyrównania wynagrodzeń czy też likwidacji tego słynnego +szklanego sufitu+, czyli ograniczenia możliwości awansu na wyższe stanowiska" - ocenił Fiszer. 

 Uzupełnieniem ekspozycji podczas wernisażu będzie multimedialny pokaz fotografii z archiwum Biblioteki Uniwersyteckiej w Łodzi. Zostaną pokazane bibliotekarki w trakcie codziennej pracy czy obchodów święta 8 marca w 1978 roku. 

 Wystawę w holu starego gmachu Biblioteki UŁ będzie można oglądać do 31 marca. 


PAP

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook