Jedynie prawda jest ciekawa


Książka, która steruje komputerem

11.09.2012

"Książka interesuje mnie, jako interfejs, którym ludzie posługiwali się przez setki lat, a który współcześnie znajduje cyfrowych następców" - mówi Waldemar Węgrzyn, autor Elektrobiblioteki - książki, która zaciera granice między ekranem a papierowym wydrukiem.

Waldemar Węgrzyn, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, stworzył jako pracę dyplomową elektroniczną książkę, przy wykorzystaniu której użytkownik może kontrolować tekst i grafikę na stronie internetowej. Przewracając kartki w wyposażonej w elektronikę papierowej książce (podłączonej do komputera przez port USB), czytelnik zmienia strony na ekranie. Uderzenie zamieszczonego w książce obrazka, powoduje automatyczne otworzenie go na stronie internetowej i np. uruchomienie animacji bądź treści interaktywnych.

"Tytuł Elektrobiblioteka oraz stylistyka całej publikacji nawiązuje do opublikowanego w latach dwudziestych manifestu El Lissitzkiego (wł. Łazara Markowicza Lisickiego), który - wyprzedzając swoją epokę - przewidział, że książki przybiorą kiedyś inną, być może elektroniczną formę. Mnie książka interesuje jako rodzaj interfejsu, którym ludzie posługiwali się przez setki lat, a który współcześnie znajduje cyfrowych następców" - powiedział Waldemar Węgrzyn.

Można w niej wyczytać, że Elektrobiblioteka usuwa "ścisły podział na sfery druku i ekranu" i tak jest w rzeczywistości. El Lissitzki, rosyjski grafik, architekt i typograf, stwierdził w zatytułowanym "Topografia Typografii" tekście, że książki powinny zostać uznane za technologię, która przezwycięża czas i przestrzeń a same zadrukowane arkusze muszą "wyjść poza swoje granice".

Waldemar Węgrzyn pracował nad wszystkimi etapami powstawania Elektrobiblioteki, chociaż jak sam przyznaje nie ukończyłby projektu, gdyby nie wsparcie wykładowców uczelni oraz wielu innych osób i firm, które zaangażowały się w jego realizację. "Liczba rozmaitych zagadnień technologicznych, z którymi się zetknąłem wymagała pomocy specjalistów - nie ukończyłbym pracy gdyby nie oni, dlatego serdecznie im wszystkim dziękuję" - powiedział Węgrzyn.

Pomysł stworzenia Elektrobiblioteki pojawił się około dwóch lat temu i - jak powiedział jej autor - w trakcie tworzenia "praca koncepcyjna i zmagania z technologią przeplatały się ze sobą, chodziło o rodzaj eksperymentu z nietypowym zastosowaniem elektroniki". W tym czasie powstało kilka wstępnych prototypów oraz trzy egzemplarze w wersji najbardziej zaawansowanej. Węgrzyn dodał jednak, że do prawdziwego końca prac konieczne są jeszcze technologiczne poprawki i ulepszenia, zwłaszcza pod względem introligatorskim.

Pierwotnie, Elektrobiblioteka miała być projektem jednorazowym, według twórcy rodzajem eksperymentu łączącego stare i nowe media: "zarówno najnowsze jak i te bardziej tradycyjne techniki są w pracy projektanta równie ważne. Ku mojemu zaskoczeniu efekt wzbudził duże zainteresowanie i w tej chwili podejmuję próby udoskonalenia prototypu".

Czy Elektrobiblioteka może przerodzić się w projekt komercyjny? Według Węgrzyna jeszcze na to za wcześnie, chociaż w przyszłości nie wyklucza on takiego rozwoju swojej pracy. Przyznaje on, że choć pod względem funkcjonalności jego projekt nie jest alternatywą dla e-booków, być może udałoby się zastosować go w specyficznych wydawnictwach, które wciąż chętniej wydają na papierze niż w sieci. Chodzi między innymi o wydawców książek dla dzieci, katalogów produktów czy literatury pięknej.

Internetową wersję pracy można obejrzeć online na stronie www.elektrobiblioteka.net. Film dokumentujący powstawianie elektroksiążki - od pisania, projektu graficznego i tworzenia fizycznego egzemplarza  - znaleźć można w popularnych internetowych serwisach wideo (np. Video.com).

PAP/JKUB

[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. bronislaw-opalko-18082018 18.08.2018

  Zmarł Bronisław Opałko. Odtwórca roli Genowefy Pigwy

  Dziś rano w szpitalu zmarł Bronisław Opałko, artysta kabaretowy znany głównie z postaci Genowefy Pigwy. Miał 66 lat

 2. 1270vervqaas 08.08.2018

  Setki samochodów i widowiskowe pokazy – VERVA Street Racing ujawnia atrakcje motoryzacyjne

 3. orzel06082018 06.08.2018

  Orzeł prawie utonął w Zalewie Wiślanym. Na ratunek ruszyli mu policjanci i strażacy

  Podczas zabezpieczania regat na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze policji z Fromborka dostali zgłoszenie o orle, który z trudem utrzymywał się na powierzchni wody.

 4. kora-28072018 28.07.2018

  Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

  W sobotę, o godz. 5.30 zmarła liderka zespołu Maanam - Kora, czyli Olga Sipowicz. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Informację potwierdziła PAP prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła artystce w chwili śmierci

 5. loteria26072018 26.07.2018

  Rekordowy kupon lotto – mieszkaniec Kalifornii wygrał ponad pół miliarda dolarów

  Po ostatnim losowaniu popularnej w USA loterii Mega Millions okazało się, że tylko jeden szczęśliwiec kupił kupon z wygrywającymi liczbami. Mieszkaniec Kalifornii tym samym wzbogacił się o oszałamiającą sumę 522 milionów dolarów.

 6. rubens25072018 25.07.2018

  Regulamin Facebooka cenzuruje... Rubensa. „Piersi, pośladki i cherubiny – zakazane”

  Belgijskie muzea wysłały list do Facebooka, protestując przeciwko decyzji portalu społecznościowego, który usunął zdjęcia przedstawiające obrazy flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagie postaci.

 7. lewando17072018 17.07.2018

  Tak się bawił i śpiewał Robert Lewandowski na ślubie Ani Korcz. To wideo jest hitem w sieci!

  Anna Korcz, znakomita polska aktorka, wydała za mąż swoją starszą córkę (która również ma na imię Anna)

 8. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook