Jedynie prawda jest ciekawa


Trybunał Konstytucyjny - próba sił, której Polska nie może przegrać

02.12.2015

Histeria wokół Trybunału Konstytucyjnego, której dziś jesteśmy świadkami, będzie trwała jeszcze tygodnie, a może nawet miesiące. Nużące już stały się zaklęcia wyznawców III RP ze zdradliwą, obłudną i kłamliwą ( vide Donald Tusk – przykładów tyle, ile jabłek jesienią na dorodnym drzewie) Platformą na czele i wiernymi jej mediami.

Piszę ten tekścik we wtorek wieczorem, nie wiem, więc co się będzie działo w Sejmie w środę. Jaka będzie reakcja PiS na nieustanne oskarżenia o zamachu na „ład konstytucyjny”, „wolność”, „demokrację”, o „skoku na Trybunał”.  Prawnicy, uniwersyteckie Rady Wydziałów oburzone piszą „odezwy”, „apele”,, listy otwarte”. Zdziecinniały Marcinkiewicz zapowiada rozlew krwi, a Lis szukający drew na podpalenie nastroju społecznego,  potakuje mu z całą powagą, choć pewnie w duchu z niego się śmieje. Ale zachowuje śmiertelną powagę we własnym, prywatnym interesie. Robi to trochę z wyrachowania, trochę ze strachu. Zdaje sobie sprawę, jak już jest znienawidzony przez ogromną część społeczeństwa. Akurat media mają koszmarny dorobek w rozsiewaniu kłamstw. Mówmy jednak o sprawie pilnej i chwili obecnej. 

Mam nadzieję, że PiS okaże stanowczość i nie przejmując się histerią, krzykiem garstki polityków PO i Nowoczesnej oraz środowisk, trzymających się twardo kursu nadanego Polsce w Magdalence, dokona rzeczywistego wyłomu i na początek niezbędnych politycznych zmian wybierze piątkę nowych sędziów do Trybunału. To będzie nie tylko faktyczny krok ku zmianom, ale jednocześnie symboliczny. 

I doprawdy nie chodzi o to, żeby PiS miał swoich sędziów, którzy staną się jego funkcjonariuszami oddelegowanymi  chwilowo do Trybunału, jak to było w przypadku sędziów wybranych przez PO. Czas już wreszcie, by w tym areopagu zasiadali ludzie bezstronni, kierujący się wyłącznie duchem prawa i poczuciem społecznej sprawiedliwości, a Konstytucja była dla nich narzędziem, dzięki któremu ich interpretacje będą służyły powszechnemu dobru i porządkowi.  

Liczę też na to, że prezydent Andrzej Duda, nie ugnie się pod naciskiem opozycji politycznej i obrońców rzekomego porządku, krzyczących o łamaniu prawa i szybko podpisze nominacje nowej piątki sędziów.

To jest o tyle ważne, że jakiekolwiek ustępstwo wobec dzisiejszej fali, która chce chronić zdegenerowane instytucje, jaką m.in. jest Trybunał Konstytucyjny w obecnym  kształcie i w obecnym składzie personalnym, umocni przeciwników zmian. Nabiorą wiary, że są wstanie powstrzymać reformy również w innych obszarach, wymagających naprawy.  A przecież za chwilę czeka PiS stoczenie ciężkiego boju o uzdrowienie mediów publicznych, w których kosmetyczne poprawki nie wystarczą.  Trzeba założyć, że krzyk protestu będzie jeszcze głośniejszy i obrona jeszcze radykalniejsza, co znaczy, że atak na PiS będzie silniejszy niż teraz.

Dlatego już dziś nie można ustąpić ani na krok.         

Autor bloga

JACHOWICZ

Jerzy Jachowicz

Polski dziennikarz, publicysta. Przed 1989 działał w opozycji demokratycznej ("Solidarność"). W latach 1989-2005 był dziennikarzem "Gazety Wyborczej", jednym z prekursorów dziennikarstwa śledczego w Polsce. Zajmował się głównie problematyką przestępczości zorganizowanej i jej powiązań z dawnym aparatem bezpieczeństwa PRL.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook