Jedynie prawda jest ciekawa


Lektura obowiązkowa

23.06.2016

Tę książkę powinien przeczytać każdy młody Polak

Niedawno usłyszałem interesującą frazę. Kiedyś popularną, dziś prawie zapomnianą. Stało się to przy okazji prezentacji drugiego tomu biografii ś.p.i prezydenta Lecha Kaczyńskiego napisanej przez dwóch autorów: Sławomira Cenckiewicza i Adama Chmieleckiego. Jeden z najważniejszych uczestników, a wydaje się, że też  najbardziej do tego uprawniony powiedział, iż książkę tę powinien przeczytać każdy młody Polak. Autorzy poprzez sylwetkę bohatera pokazują czym powinien być prawdziwy człowiek władzy.

 

W istocie to bohater biografii, zmarły tragicznie Prezydent (ostatni rozdział książki poświęcony jest najnowszym wynikom badań związanych z przyczynami katastrofy smoleńskiej) swoim postępowaniem stał się wzorem polityka, który rozumie i stara się wypełniać powinności najwyższego w kraju człowieka władzy. Każdy młody Polak powinien poznać tę biografię aby dowiedzieć się czym jest rzeczywiste przywiązanie do wartości, do naszej przeszłości, jako fundamentu naszej tożsamości narodowej. Aby poznać, jak brutalnie i bezwzględnie atakowali świętej pamięci Lecha Kaczyńskiego jego przeciwnicy polityczni. Dla których największymi ambicjami była chęć posiadania władzy, jako źródło gromadzenia fortuny materialnej i osobistego, doraźnego prestiżu, pozostawiając na marginesie sprawy dobra wszystkich obywateli państwa.

    Ostatnio takim wspólnym przez większość Polaków czytaniem tekstów był okres stanu wojennego kiedy najbardziej czytane były kartki drukowane na powielaczach i wywieszane na ścianach ulic. Kiedy myślę o takim czytaniu, marzy mi się powrót do takich ważnych informacji i ważnych tekstów, które powinny powrócić na miejsca, które kiedyś okupowały, rozlepiane ukradkiem na przystankach tramwajowych, na urzędach i na dworcach kolejowych. Właśnie mam przed sobą taki tekst, który powinny przeczytać miliony Polaków. Jest to wypowiedź będącego dziś na uboczu wielkiej polityki Andrzeja Kołodzieja z Wybrzeża.  Człowieka, który jako drugi po Lechu Wałęsie podpisał Porozumienia Gdańskie w 1981. W rozmowie z Naszym dziennikiem powiedział:

„Niestety, do dziś mamy ciągłość polityczną i prawną PRL-u. Te zależności nigdy nie zostały przecięte. Dlatego nie było dekomunizacji, lustracji z prawdziwego zdarzenia, rozliczeń zbrodniarzy komunistycznych. Ale to poszło dużo   dalej. Dzięki kontraktowi okrągłostołowemu oni zachowali swoje przywileje i profity, i dzisiaj już legalnie z nich korzystają. Nie ukrywajmy, są dziś właścicielami Polski.”

 

    Dopóki nie wczytamy się z pełnym zrozumieniem w te kilka zdań Andrzeja Kołodzieja, dopóty nie zrozumiemy tych tłumów walących na demonstracje KOD-u, które bronią własnych przywilejów. Dlatego zachęcam do masowego czytania ludzi, którzy mają coś ważnego do powiedzenia.

Autor bloga

JACHOWICZ

Jerzy Jachowicz

Polski dziennikarz, publicysta. Przed 1989 działał w opozycji demokratycznej ("Solidarność"). W latach 1989-2005 był dziennikarzem "Gazety Wyborczej", jednym z prekursorów dziennikarstwa śledczego w Polsce. Zajmował się głównie problematyką przestępczości zorganizowanej i jej powiązań z dawnym aparatem bezpieczeństwa PRL.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook