Jedynie prawda jest ciekawa


Jeszcze jedna postać komuny

23.05.2012

Kto by pomyślał, że istnieje dziś taki zabytek historyczny jak ZSMP.

Dziś nadal pielęgnują kanon czystego komunizmu w wydaniu kapitalistycznym, co jest jakimś nieprawdopodobnym dziwolągiem. Stąd podnoszą ostre pretensje pod adresem obecnych liderów SLD o zdradę lewicowych ideałów. Na tym tle w Gorzowie Wielkopolskim doszło do zabawnej kłótni między miejscowym działaczem Związku a posłem SLD Ryszardem Kaliszem. Aktywista ZSMP na znak protestu przeciwko nagannemu postępowaniu członków obecnej lewicy, czekał na posła z taczką wypełnioną obornikiem, polanym alkoholem. Ryszard Kalisz, pamiętający czasy pierwszych lat aktywności politycznej śp. Andrzeja Leppera, kiedy to taczka uzyskała niemal status symbolu Samoobrony, zarzucił działaczowi Związku z Gorzowa, że podszywa się pod kogoś, nie wymieniając jednakże nazwiska byłego lidera Samoobrony.        

Ta drobna scysja w obozie lewicy przypomniała mi, że dzisiejsza eurodeputowana i jednocześnie wiceprzewodnicząca SLD Joanna Senyszyn oraz Marek Belka, obecny prezes Narodowego Banku Polskiego, wyrośli z korzeni ZSMP. Jako aktywni jego członkowie, zapewne oddziału wojewódzkiego – a jakże, były jeszcze oddziały powiatowe, gminne, miejskie dzielnicowe i uczelniane – śpiewali hymn organizacji. Z muzyką mojego ulubionego kompozytora, mówię to wyjątkowo bez ironii, twórcy lidera Czerwonych Gitar, Seweryna Krajewskiego, do słów niejakiego Krzysztofa Dzikowskiego. A szło to tak:

Ze wszystkich kraju stron
Dobiega wspólna pieśń;
Znad fabryk, znad rozległych hut,
Znad pól, ziem rośnie chleb:
Związek Socjalistycznej Młodzieży Polskiej
Łączy, łączy młodzież miast i wsi.
Związek Socjalistycznej Młodzieży Polskiej -
Wspólną drogą, hasłem naszych dni.
Związek Socjalistycznej Młodzieży Polskiej
Pracą, pracą naprzód wiedzie nas.
Związek Socjalistycznej Młodzieży Polskiej
Wspólną walką tworzy lepszy świat.

Ze wszystkich kraju stron
Dobiega wspólna pieśń;
Jak dobrze śpiewać, kochać, żyć
We wspólnym rytmie serc.

W tym stylu są też dwie ostatnie zwrotki. Czy dziś jeszcze ktoś tę uroczą piosneczkę śpiewa?    
Może działacze „Krytyki Politycznej”?

Jerzy Jachowicz

Autor bloga

JACHOWICZ

Jerzy Jachowicz

Polski dziennikarz, publicysta. Przed 1989 działał w opozycji demokratycznej ("Solidarność"). W latach 1989-2005 był dziennikarzem "Gazety Wyborczej", jednym z prekursorów dziennikarstwa śledczego w Polsce. Zajmował się głównie problematyką przestępczości zorganizowanej i jej powiązań z dawnym aparatem bezpieczeństwa PRL.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook