Jedynie prawda jest ciekawa


Znowu zimny przeciąg

24.04.2012

- Zawsze można wrócić do Funduszu Kościelnego - powiedział Michał Boni pytany co zrobi, jeśli strona kościelna będzie forsować odpis podatkowy na kościół w wysokości 1 proc. podatku, a nie 0,3 proc., jak chciałby rząd.

Minister tłumaczy, że sugerowany przez Kościół 1% to za dużo dla budżetu. - Jesteśmy w procedurze nadmiernego deficytu, więc zgodnie z ustawą o finansach publicznych Rada Ministrów nie może zmniejszyć dochodów lub zwiększyć wydatków - powiedział Boni. Zysk dla budżetu państwa, jakim byłaby likwidacja Funduszu Kościelnego, zrównoważy strata dochodu wskutek odpisu z podatków osobistych, ale rząd nie może wydać więcej. Zdaniem ministra Boniego dlatego ostanie się na 0,3 proc.

Skąd ten upór? Odpis na poziomie 0,3 proc. jest wyjątkowo niski, gdy porównamy go z podobnymi rozwiązaniami w krajach europejskich. W Hiszpanii np. podatnik może przeznaczyć na Kościół sumę na poziomie 0,7 proc., we Włoszech  0,8 proc., a na Węgrzech to cały 1 proc. Jeśliby wyliczyć średnia z tych sum to wychodziłoby 0,65%.

Ponownie żądanie utrzymania  odpisu podatkowego na poziomie 0,3 % to zapewne echo niedawnych deklaracji ministra finansów Jacka Rostowskiego, że nie zgadza się on na żadną inną sumę niż 0,3 proc. Ale tak niski poziom z kolei dla Kościoła jest raczej nie do przyjęcia.

Ale rzecz nie w wysokości odpisu a w arogancji ministra. Wydawałoby się, że miejscem do informowania Kościoła o takim stanowisku rządu są negocjacyjne spotkania z biskupami. Ale Boni woli by o jego kolejnym stanowisku  biskupi musieli dowiadywać się z jego rozmów z Moniką Olejnik niż z rozmów twarzą w twarz.

I dlatego to w radiowym studiu  wygłasza swoje ultimatum - albo 0,3% albo wracamy do funduszu kościelnego? Tylko kogo minister administracji i cyfryzacji chce zastraszyć taką groźbą? I jak ma się takie pohukiwanie do pragmatyki  cierpliwych negocjacji?

Autor bloga

Piotr Semka

Polski publicysta i dziennikarz. Prowadził wraz z Jackiem Kurskim program "Refleks". Był współautorem programu "Warto rozmawiać" w TVP.

Najczęściej czytane na blogu

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook