Jedynie prawda jest ciekawa


Wyszkowski krzepi

20.11.2012

TVN opublikować ma przeprosiny narzucone przez sąd Wyszkowskiemu i przepraszające Wałęsę za uznanie go za byłego agenta.

Były działacz wolnych związków zawodowych Krzysztof Wyszkowski nie zmienił opinii o Lechu Wałęsie, ale sąd narzuca w jego imieniu ogłoszenie, które sugeruje, że Wyszkowski zmienił pogląd w tej kwestii. Tak nie jest. Wobec sytuacji, w której opinia publiczna mogłaby być zdezorientowana takimi wymuszonymi przeprosinami, Krzysztof Wyszkowski ogłasza publicznie:

„Nie przeprosiłem i nie przeproszę Wałęsy za moje słowa prawdy” – te słowa znalazły się w specjalnym oświadczeniu opublikowanym w poniedziałek wieczorem w serwisie niezalezna.pl. Raz jeszcze stajemy wobec absurdu polskiego wymiaru prawa. Sąd skazuje ofiarę przegranego procesu na ogłoszenie na swój koszt rzekomo swojej deklaracji, że przeprasza kogoś za wyrażenie swojej opinii.

Moim zdaniem to absurd - gwałcenie czyjegoś sumienia i wreszcie poręczanie nieprawdy. Skoro Wyszkowski nadal jest przekonany - i słusznie – że Wałęsa był agentem SB - to jego oświadczenie jest faktycznie ogłoszeniem poglądu sądu. Sąd ma prawo ogłosić, że jego zdaniem Wyszkowski się myli, ale nie ma prawa narzucać mu kłamliwego ogłoszenia. Może go obciążyć kosztami ogłoszenia wyroku sądu, ale absurdem jest kazać mu płacić za nie swoje opinie.

Krzysztof Wyszkowski do niedawna zmagał się z chorobą nowotworową. Znacznie dłużej – bo od blisko 40 lat zmaga się z kłamstwem. Dziś musi walczyć z nieprawdą ugarnirowaną w pozory państwa prawa. Rachunek za to kłamliwe oświadczenie może zrujnować go finansowo. Świadomość, że są tacy ludzie jak Krzysztof, którzy nie zginają karku przed kłamstwem, budzi otuchę. Wyszkowski krzepił i nadal krzepi.

Piotr Semka

Autor bloga

Piotr Semka

Polski publicysta i dziennikarz. Prowadził wraz z Jackiem Kurskim program "Refleks". Był współautorem programu "Warto rozmawiać" w TVP.

Najczęściej czytane na blogu

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook