Jedynie prawda jest ciekawa


Ryzyko profesora Glińskiego

02.10.2012

Prof. Gliński może w tej loterii wygrać, może przegrać - taka jest polityka. Ale częściej uśmiecha się ona do odważnych niż do asekurantów.

Od ponad tygodnia  wszystkie nowe inicjatywy PiS spotykają się z nerwowymi egzorcyzmami w mediach.

Debata ekonomistów? Wyliczmy lepiej kto nie przyjął zaproszenia – głosi TVP. Demonstracja w minioną sobotę? Nieważne ile było demonstrantów - ważne, że większość Polaków póki co popiera PO – uspokaja Tok Fm. Kandydatura profesora Piotra Glińskiego? To śmieszne i groteskowe. Panie profesorze, po co dał się Pan wpakować w tą niepoważną intrygę – pyta bloger na portalu „Na temat”.

Uważne ucho potrafi wyłowić w tych ripostach jakiś nerwowy ton. Riposty są zbyt solenne i gromkie by potwierdzały deklarowane rozbawienie i lekceważenie.

Jarosław Kaczyński znów potrafi zaskakiwać i wpadać na nowe polityczne pomysły.

Owszem lider PiS nadal jest politycznie izolowany zarówno przez rządzącą Platformę i PSL  jak i przez opozycyjne SLD i  Ruch Palikota.

A jednak wysunięcie  kandydatury Prof. Piotra Glińskiego było demonstracją woli rozszczelnienia polskiej sytuacji politycznej. Wysunięcie byłego szefa Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, który startował kiedyś w wyborach z listy Unii Wolności –pokazuje, że Jarosława Kaczyński potrafi jeszcze zdobywać nowych, niebanalnych ale wartościowych ludzi do swojej polityki.

Kaczyński chce poprzez kandydaturę Glińskiego oswoić  opozycję z wizją wyrzucenia Tuska z siodła. Zasugerować, że rządy obecnego premiera nie muszą trwać w nieskończoność.

Czy ta oferta kogoś skusi? Na razie wypowiedzi polityków PSL i SLD są dość oględne, ale jednocześnie odmienne od nerwowych kpin publicystów. Ale polityk musi być cierpliwy w podsuwaniu potencjalnym partnerom swoich scenariuszy.

Jeśli ktoś coś ryzykuje i się naraża, to czyni to sam prof. Gliński, który pisowskiej pieczątki nie zetrze już z czoła. Ale gdy za pół roku, rok czy dwa lata PO utraci już większość parlamentarną i zacznie się nowe rozdanie – Prof. Gliński nie będzie już tak łatwy do wyśmiania. PiS przypomni, że oddał się do dyspozycji Kaczyńskiemu gdy szanse na nowy układ były jeszcze słabe, więc tym większe ma teraz moralne prawo do uczestnictwa w grze o nowy układ rządowy. 

Prof. Gliński może w tej loterii wygrać, może przegrać - taka jest polityka. Ale częściej uśmiecha się ona do odważnych niż do asekurantów.

Piotr Semka

[Fot. Stefczyk.info]

Autor bloga

Piotr Semka

Polski publicysta i dziennikarz. Prowadził wraz z Jackiem Kurskim program "Refleks". Był współautorem programu "Warto rozmawiać" w TVP.

Najczęściej czytane na blogu

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook