Jedynie prawda jest ciekawa


Ratujmy dom rodzinny księdza Skorupki!

27.02.2012

- Trend na budowanie wieżowców w centrum Warszawy nie maleje – donosi gazeta stołeczna - warszawski dodatek „Gazety Wyborczej” z 21 lutego br.

- Najwięcej z nich jest planowanych w pobliżu ronda ONZ, na granicy Śródmieścia i Woli. Zanim powstaną, trzeba wyburzyć inne budynki. (..) Do wyburzenia przeznaczonych jest tu kilka nieruchomości. Od frontu to kamienica, która ma adres Twarda 28. (…) Skanska ( firma budowlana-przyp. aut. ) bacznie przygląda się też kolejnej kamienicy komunalnej obok - przy Ciepłej 3. - Jej opróżnianie jest w toku z powodu złego stanu technicznego - mówi Monika Beuth-Lutyk, rzeczniczka urzędu na Woli. - Nie zapadły decyzje, co zrobić z tymi budynkami. Ich remont byłby bardzo kosztowny. Kamienicy przy Ciepłej 3 przed zburzeniem bronią społecznicy z Zespołu Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy ZOK. Nie ze względu na wartościową architekturę - uważają, że budynek należy chronić, bo urodził się w nim ks. Ignacy Skorupka, jeden z bohaterów bitwy warszawskiej w 1920 r. Zmiany w tej części Warszawy wydają się jednak nieuniknione.

Ton w jaki „Gazeta”  pisze o sprawie każe podejrzewać pogodzenie się z rozbiórką domu księdza Skorupki. Także wypowiedź przedstawicielki urzędu dzielnicy Wola sugeruje brak zainteresowania sprawą. W tej sytuacji należy bić na alarm. W centrum warszawy gdzie autentyczne domy z końca XIX wieku są rzadkości – dom, w którym 31 lipca 1893 roku urodził się bohater wojny 1920 roku powinien być zachowany, nawet jeśli ma być otoczony lasem wysokościowców. Miasto Warszawa powinno umieścić w nim  muzeum ku czci swego bohaterskiego obrońcy.

Nie ma czasu do stracenia. Ton notatki z "GW" każe podejrzewać, że do wydania decyzji o rozbiórce może dojść bardzo szybko. Wszystkich ludzi dobrej woli wzywam do energicznego działania na rzecz ocalenia kamienicy przy Ciepłej 3!

Autor bloga

Piotr Semka

Polski publicysta i dziennikarz. Prowadził wraz z Jackiem Kurskim program "Refleks". Był współautorem programu "Warto rozmawiać" w TVP.

Najczęściej czytane na blogu

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook