Jedynie prawda jest ciekawa


Piraci nie we wszystkim są zabawni

29.03.2012

Piraci znów na pokładzie! - obwieszcza dziś niemiecka prasa.

Wybory do parlamentu landowego w Kraju Saary w RFN w zeszłą niedzielę przyniosły efektowny sukces "Piraten"-partei. Ich program to mieszanka ideologii internetowych fanatyków wolności w sieci z czymś w rodzaju palikotyzmu.

Piraci z Saarlandu uzyskali wysoki wynik 7,4 proc. głosów i są teraz czwartą siłą w tamtejszym landtagu. To kolejny sukces pirackich list wyborczych po wyborach w Belinie - stołecznym landzie, gdzie ta nowa siła zdobyła 8,9% głosów sytuując się na piątym miejscu.

Program wyborczy Piratów w Kraju Saary to wolność w internecie i lepsza ochrona praw jego użytkowników, transparencja działań politycznych. Ale był i ten sam co w kampanii berlińskiej postulat  całkowitego rozdziału państwa od Kościoła i legalizacji narkotyków. "Powinno obowiązywać prawo do bezpłatnej nauki i ochrona zwierząt" - podkreśliła piracka liderka Aleks Lessmann.

Większość członków partii Piratów jest poniżej 35 roku życia, i sprawiają wrażenie ludzi nie opuszczających facebooka i twittera.

Media nie bardzo wiedzą jak podejść do tego fenomenu i powtarzają w kółko, że tradycyjne partie muszą się wsłuchać w to co piraci mają do powiedzenia, bo to głos młodej generacji wyborców. Ale w tym przesłodzonym nachylaniu się nad Głosem jutra - brak jednej refleksji. Ideologicznie zaciekłe antyklerykalne hasło odcięcia państwa od instytucji kościelnych - jakie znalazło się w hasłach pirackiej kampanii w Berlinie, jak i w Saarze - pokazuje, że piraci mają też obsesję wrogości, a nie są jedynie interesującymi młodymi rewolucjonistami. Ta fobia antykościelna musi niepokoić tak, jak inne utopijne postulaty jak darmowa nauka czy legalizacja trawki.

Nie można udawać pragmatyka a akurat na punkcie kościołów mieć fioła. Społeczeństwa jakie ignoruje religię - jak to dzieje się w RFN - takie hasła nie niepokoją. Ale w katolickiej Polsce brzmią niedobrze. Miks komputerowej wolności z niechęcią do "czarnych" to niepokojąca mieszanka. I dlatego nie potrafię czytać o kolejnym sukcesie Piratów za Odrą jedynie jako o interesującej ciekawostce.

Piotr Semka

Autor bloga

Piotr Semka

Polski publicysta i dziennikarz. Prowadził wraz z Jackiem Kurskim program "Refleks". Był współautorem programu "Warto rozmawiać" w TVP.

Najczęściej czytane na blogu

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook