Jedynie prawda jest ciekawa


Pierwsza salwa na nowym froncie

10.05.2012

Dotąd precedens procesów sądowych z oskarżenia o poczucie zniesławienia z racji sformułowań publicystów był domeną Adama Michnika.

Traktowałem to bardziej jako dowód, że Michnik ma duszę polityka a nie człowieka pióra ale jednocześnie ubolewałem bo takie procesy psują debatę publicystyczną. Na zachodzie nikt z publicystów nie oddaje do sądów – krytyk publicystycznych adwersarzy ale samemu pisze repliki.

Teraz plaga wojen sądowych zdaje się wkraczać między publicystów. Oto Tomasz Machała szef portalu natemat.pl dość sprawnie sprowokował mojego redakcyjnego kolegę Rafała Ziemkiewicza do zapowiedzi procesu sadowego. Machała zasugerował, że Ziemkiewicz nie jest autentycznym rolnikiem więc korzystając z KRUS „dyma innych podatników”. Oburzony RAZ przypomniał, że nigdy nie ukrywał,że jest płatnikiem KRUS, że korzysta zeń nie ze swej wolnej woli tylko z racji przepisów i wobec obraźliwego stwierdzenia Machały nie pozostaje mu nic innego jak zapowiedzieć, że sprawa trafi do sądu.

Teraz Machała teatralnie zwraca się o radę do czytelników swojego portalu  z pytaniem czy ma iść z RAZ-em na drogę sądową czy wycofać się i zakończyć sprawę polubownie. A czytelnicy „Na temat” – w dużej mierze nie cierpiący prawicy - już wzywają Machałę, aby nauczył moresu nielubianego „prawaka”.

Tak oto na naszych oczach choroba, jaka dotąd była specjalnością szefa „Gazety Wyborczej” - rozlewa się na cały świat publicystyczny. Rafał ma prawo podejrzewać, że chodzi o dokuczenie mu z racji jego poglądów ale nie powinien dawać się sprowokować.

Werdykty w tym ewentualnym procesie wydawać będą sędziowie, którzy mogą mieć najróżniejszą wrażliwość prawniczą i polityczną. Zacząć się może ponura wendetta miedzy dziennikarzami. Rozumiem poczucie honoru Rafała ale boje się ze ten procesowy precedens rozpocznie wieloletnią wojnę wszystkich z wszystkimi. Jak zwykle z największą stratą dla swobody słowa i przyszłości debaty publicznej. Ale kogo to dziś obchodzi?

Autor bloga

Piotr Semka

Polski publicysta i dziennikarz. Prowadził wraz z Jackiem Kurskim program "Refleks". Był współautorem programu "Warto rozmawiać" w TVP.

Najczęściej czytane na blogu

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook