Jedynie prawda jest ciekawa


Nikt nie jest Figurskim i Wojewódzkim – oprócz nich samych

26.06.2012

Parę dni temu obserwując zdumiewającą falę solidarności postępowego salonu z duetem chamów żartujących z hipotytecznego gwałtu na Ukrainkach...

...w rozmowie z kolegami zażartowałem w złą godzinę, że lada moment na łamach „Gazety wyborczej” doczekamy się solidarnościowej akcji: „Wszyscy jesteśmy Figurskim i Wojewódzkim”.

Żart okazał się dziś rzeczywistością. Oto na łamach „GW” publicystka tej gazety Anna Lewandowska tak dokładnie nazwała swój komentarz.

Pani Lewandowska pisze: „Jak śmieli obrazić pracowite Ukrainki! Potępiają ich i ci z prawa i ci z lewa. KRRiT nakłada karę na chamskich satyryków, a krzykliwa większość żąda obłożenia ich klątwą i wykluczeniem. Byle szybciej problem zamieść pod dywan. Przyznaję, dowcipy Kuby Wojewódzkiego i Michała Figurskiego w audycji Eski Rock o Ukrainkach były marne i nacechowane chamstwem. Tyle że ujawnili prawdę. Panie z Ukrainy, wypowiadające się dla "Gazety", przyznają, że są upokarzane przez "polskie panie", wykorzystywane przez polskich pracodawców, którzy zatrudniają je za grosze i na czarno, dają "mieszkanie" w nieogrzewanym garażu itp.

Jednak oburzenie na Figurskiego i Wojewódzkiego to zwyczajny erzac, zastępuje reakcje na fakty, które się dzieją, a którym nikt nie ma ochoty się przeciwstawiać. Jakoś nie słychać, by obaj prześmiewcy cokolwiek uczynili dla ochrony godności Ukrainek i Ukraińców pracujących w Polsce. Ani nikt z oburzonych.
Wystarczy przywalić tym dwóm i już mamy spokojne sumienie. No bo przecież oburzyliśmy się. Tylko czym? Gadaniem Figurskiego i Wojewódzkiego, czy podłym traktowaniem Ukrainek? Niestety, tylko tym pierwszym, a Ukrainki niech sobie radzą same.”

Warto wyciąć i zachować ten komentarz „Gazety Wyborczej”  bo to dobry przykład jak niby rugając dwójkę chamów – wyrazić pośrednie niezadowolenie, że ktoś przeciw ich wypowiedziom w ogóle protestuje. Dlaczego Anna Lewandowska nie ma racji?
Po pierwsze, przecież właśnie reagując na wulgarne dowcipasy Figurskiego i Wojewódzkiego wielu ludzi wyraża swoją wole ochrony godności Ukrainek. Po drugie, co to za argument, ze wolimy piętnować wesołków a nie poprawiać los Ukrainek? Jak bym zetknął się  z taką agresją to bym reagował. Gdybym odwiedził znajomych i w mojej obecności gospodarz upokarzałby choćby słownie ukraińską pomoc domowa -znalazłbym sposób aby zademonstrować, że mnie to oburza – a w razie eskalacji wyzwisk – opuściłbym dom takiego aroganta.

Niech wiec Pani przyjmie droga Pani Lewandowska, że nie jesteśmy wszyscy Figurskimi i Wojewódzkim. Nie jesteśmy nimi bo odrzucamy sposób w jaki oni żartują. I proszę się wyzbyć tej maniery mówienia, że coś robimy „my”. Niech każdy mówi za siebie miła Pani, która nie może znieść krytyki dwóch ulubieńców salonu – na tyle by przy okazji wieszać psy akurat na tych którzy na  chamstwo Figurskiego i Wojewódzkiego się nie godzą.

Autor bloga

Piotr Semka

Polski publicysta i dziennikarz. Prowadził wraz z Jackiem Kurskim program "Refleks". Był współautorem programu "Warto rozmawiać" w TVP.

Najczęściej czytane na blogu

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook