Jedynie prawda jest ciekawa


Mała Madzia przeszkadza?

17.04.2012

“Tragedia z Sosnowca uruchomiła falę sentymentalizmu i grafomanii, która wcale nie opada, mimo że od śmierci dziecka minęły trzy miesiące."

"Wystarczy wpisać do wyszukiwarki "Mała Madzia" i ekran wypluje milion stron." – obrusza się Roman Pawłowski, publicysta “Gazety wyborczej” w felietonie “Mała Madzia się śmieje”.

I dalej pisze:

"Są tam żałobne filmiki i fotomontaże przedstawiające Madzię w niebie jako aniołka i pisane na gorąco wiersze, przy których poezje smoleńskie to sonety Shakespeare'a. Mała próbka: 'Mamuniu już długo nie wracasz me ciałko już nie boli. / Czuję, że moja duszyczka uchodzi z niego powoli. / Mróz ścina moją krew, zabiera ze mnie Życie / A ja mimo wszystko mamo kocham za Tobą krzyczę'. (...)

Wydaje się, że tylko śmiech może rozładować zbiorową histerię, podsycaną przez tabloidy i stacje telewizyjne, ale jak się śmiać z tragedii, by nie być posądzonym o brak wrażliwości?"

Warto odpowiedzieć na ten wyjątkowo obrzydliwy felieton.

Nawet autor najbardziej nieporadnego wiersza o tragedii Madzi ma więcej zwykłej ludzkiej wrażliwości na śmierć niewinnego małego dziecka niż błyskotliwy krytyk teatralny największej polskiej gazety. Pawłowski niby obrusza się na medialny zgiełk, ale ze współczucia wobec losu Madzi kpi.

A pytanie Pawłowskiego “jak się śmiać z tragedii, by nie być posądzonym o brak wrażliwości”? -wymaga jasnej odpowiedzi – są rzeczy, z których nie wolno się śmiać.

Jeśli powstają strony ku czci Madzi to znaczy, że Polacy jeszcze czują jakiś niepokój, gdy słyszą o zmarłej dziewczynce, okoliczności śmierci której są tajemnicze i przerażające. Przeraża ich wizja, że dziecko mogło zginąć wskutek premedytacji własnej matki – czy to coś patologicznego?

Próba wyśmiania tej troski jest obrzydliwa. Warto zachować ten tekst, aby pamiętać jak “Gazeta Wyborcza” zamienia tragedię w groteskę. Ta sama “Gazeta”, która co rusz poucza innych o braku pamięci dla tych ofiar, które traktuje serio.

Piotr Semka

Autor bloga

Piotr Semka

Polski publicysta i dziennikarz. Prowadził wraz z Jackiem Kurskim program "Refleks". Był współautorem programu "Warto rozmawiać" w TVP.

Najczęściej czytane na blogu

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook