Jedynie prawda jest ciekawa


Kto się podszywa pod Adama M.?

27.08.2012

Jeden z moich znajomych, skorych do dowcipnych prowokacji - wysłuchawszy zawieszonego w Internecie tekstu Adama Michnika przeciw Rafałowi Ziemkiewiczowi – wystąpił z ciekawą inicjatywą.

Na swoim facebooku zamieścił apel o zdemaskowanie intrygi Ziemkiewicza gdyż jak argumentował „to niemożliwe aby sam Michnik - wysmakowany esteta był autorem pozwu pełnego wyzwisk i sugestii, że krytyka szefa „Gazety Wyborczej” może być tylko wynikiem kompleksów”.

Co ciekawe ironiczny wpis znalazł szybko odzew i znaleźli się internauci, którzy przyznali, że od początku wydawało się im się, że pozew jest fałszerstwem Ziemkiewicza. Rzecz w tym, że mój kolega po piórze niczego nie wymyślił, sam oglądałem oryginał pozwu i mogę poświadczyć, że w pozwie naprawdę są liczne wyzwiska, dalekie od chłodnego języka prawniczych dokumentów. „To co napisał Ziemkiewicz jest w istocie brednią”, „Oczywiście Ziemkiewicz nie jest dziennikarzem”, „pozwany w miejsce rzeczowej debaty czy nawet krytyki zaproponował powodowi i czytelnikowi rynsztok, w którym jak widać doskonale się czuję” – to cytaty z pozwu. To nie koniec. W dokumencie czytamy się też, że  Rafał Ziemkiewicz "w celu dokuczenia powodowi i kreowanie jego negatywnego wizerunku w opinii publicznej posługuje się kretyńskim zwrotem >>michnikowszczyna<<". Pozew radzi Ziemkiewiczowi, by „ewentualne kompleksy wobec A. Michnika pozwany powinien leczyć na innym polu , a nie na  łamach prasy i ze szkodą dla praw innych osób”.

Czytając ten pozew pełen inwektyw, zadumałem się, że ów znajomy dowcipny kolega miał w jakimś sensie racje. Ten język jakiego dziś używa Michnik dzielą lata świetlne od lat 70. I 80., gdy Michnik był ciekawym eseistą i zdobywał życzliwość ludzi swoją inteligencją i poczuciem humoru. Dziś jest ponurym wojownikiem wymachującym pozwami jak toporem bojowym i toczącym sądowe wojny z wszystkimi jacy ośmielają się mieć inne od niego zdanie. Smutne ale prawdziwe.

Piotr Semka

Autor bloga

Piotr Semka

Polski publicysta i dziennikarz. Prowadził wraz z Jackiem Kurskim program "Refleks". Był współautorem programu "Warto rozmawiać" w TVP.

Najczęściej czytane na blogu

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook