Jedynie prawda jest ciekawa


Elżbieta czyli pożytki z monarchii

05.06.2012

Zupełnie przypadkowo przerzucając kanały natrafiłem dziś na transmisję z mszy jubileuszowej ku czci Elżbiety II w katedrze Św. Pawła w Londynie.

I znów przykuł moja uwagę dostojny, starożytny rytuał królewski. Z niesieniem miecza przed królową, z pocztami sztandarowymi brytyjskich pułków, galowymi szatami arcybiskupa Canterbury, chórami dziecięcymi, gwardią pałacu Buckingham.

Dlaczego ten monarchiczny rytuał robi na ludziach tak wielkie wrażenie?

Bo jest pełen niezwykle głębokiej i przemyślanej symboliki. Bo jest wynikiem doświadczeń stuleci. Bo konserwatyści zawsze pamiętają o wartościach, jakie ujawniają swoją wartość, gdy jest wojna lub świat wali się na głowę. I ludzie, gdy trzymają się pewnych wartości, częściej zachowują się godnie niż wtedy, gdy nie wierzą w nic.

Pamiętam furię, jaką wywołała na polskiej skrajnej lewicy żałoba po Smoleńsku. Nie przypadkowo światowe stacje telewizyjne chętnie puszczały w swoich serwisach relacje filmowe z Polski. Okazało się, że w chwilach żałoby mają własną oryginalną symbolikę i specyficzną godność. Te wartości jak wszystko, co rzadkie – wywołały zainteresowanie i uznanie.

Współczesny świat uwielbia wszystko, co wzniosłe zbanalizować lub wyśmiać. Ale gdy się już wszystko sparodiuje i wyśmieje – powraca pustka i poczucie jałowości. I w ludziach pojawia się tęsknota za czymś wzniosłym i godnym.

Być może dlatego diamentowy jubileusz Elżbiety II wywołuje tak wielkie zainteresowanie. Bo jest czymś wyjątkowym i rzadkim w świecie tandety, wulgarności i chamstwa.

A królowa Wielkiej Brytanii unikająca wywiadów, nie kreująca PR powinna już dawno otrzymać pokojową Nagrodę Nobla. Tam, gdzie pod egidą Commonwealthu panuje brytyjska władczyni, tam zazwyczaj panuje pokój. Jest w tym niezwykle ważna rola gubernatorów królowej, którzy bez rozgłosu i reklamy rozwiązywali w ciągu ostatnich 60 lat wiele kryzysów i sytuacji mogących zakończyć się wojną.

Wszyscy ci gubernatorzy reprezentowali tę skromną panią, jaką jest dla Brytyjczyków, symbolem stałości w zmieniającym się świecie. My, jako zastępczego monarchę mieliśmy przez 27 lat Jana Pawła II. On uczył nas i nauczał nawet, gdy nie zawsze go słuchaliśmy. Bez niego Polska nie jest lepsza.

Szczęśliwa Anglia, jak królową ma, szczęśliwa monarchia.

Piotr Semka

Autor bloga

Piotr Semka

Polski publicysta i dziennikarz. Prowadził wraz z Jackiem Kurskim program "Refleks". Był współautorem programu "Warto rozmawiać" w TVP.

Najczęściej czytane na blogu

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook