Jedynie prawda jest ciekawa


Donald i prysznice

09.10.2012

Czy Donald Tusk jest już paranoikiem, który rozkręca prysznic aby być pewnym, że nikt go nie podsłuchuje?

Artykuł Michała Krzymowskiego w "Newsweeku" zaskoczył niemile wielu Platformersów. Ci, zaniepokojeni sukcesami PiS widzą już w każdym krytycznym tekście mediów, dotąd zakochanych w rządzie - symptomy jakiejś gry "mrocznych sił" przeciw ich liderowi. Tymczasem tekst Krzymowskiego to nowy owoc dość zatrutego kłącza "dziennikarstwa korytarzowego". Za życia Lecha Kaczyńskiego pisano podobne teksty o ponurych realiach mieszkańców Pałacu Prezydenckiego.

Można takie pisać od zera, z głowy. Większość pseudofaktów jest niesprawdzalna a wiarygodność "współpracowników Tuska" nie do zweryfikowania.

Walka rozmaitych odnóg służb specjalnych? Owszem są zawsze ale nie sposób ocenić czy się intensyfikują. A intrygi wewnątrz partii? Można rozpisywać się o nich lekką ręka, bo jak udowodnić, że ich nie ma?

Zaludniający tekst "weterani Platformy" mogą istnieć tylko w głowie autora. Ale takie teksty zawsze są chętnie czytane. Włosi mawiają w takich sytuacjach - "jeśli nawet to nie jest prawda, to dobrze to wymyślono".

Bo prawdziwą genezą tekstu "Newsweeka" jest zniknięcie Donalda Tuska z przestrzeni publicznej. "Gazeta wyborcza" woła: "Gdzie jest premier?" Prof. Jan Hartman apeluje na twisterze "Tusku, k...a, zrób coś! Obiecaj ludziom lody albo co".

Lud platformerski czuje się bez swojego premiera samotny i zagrożony. Stefan Niesiołowski pyta dramatycznie na łamach "Gazety Wyborczej": "Czy nazizm może się odrodzić?".

Jeden nieudany sondaż i elektorat Platformy ma łzy w oczach i prześladuje go w złych snach wizja tłumów szturmujących Belweder. Nie za szybko ta histeria?

Piotr Semka

Autor bloga

Piotr Semka

Polski publicysta i dziennikarz. Prowadził wraz z Jackiem Kurskim program "Refleks". Był współautorem programu "Warto rozmawiać" w TVP.

Najczęściej czytane na blogu

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook