Jedynie prawda jest ciekawa


Czy "Tygodnik Powszechny" jest pismem katolickim?

27.12.2011

"Sukces katolickiej rozgłośni powinien cieszyć, tymczasem wielu katolików niepokoi" - tak pisał ksiądz Adam Boniecki na łamach "Tygodnika Powszechnego" z okazji dziesięciolecia istnienia Radia Maryja w 2000 roku.

I dalej:

"Mnie np. niepokoi to, że Radio Maryja jest medium, które nie łączy ludzi, ale dzieli". (...) "Podziesięciu latach istnienia Radio Maryja wyrosło na medialną potęgę i chociaż cytowane badania wykazały pewien spadek zainteresowania religijnymi programami toruńskiej rozgłośni, pozostaje ona ważnym środkiem kształtowania religijnych (i nie tylko religijnych) postaw Polaków, a także szeroko zakrojoną prezentacją wizerunku Kościoła. Czy Kościół taki swój wizerunek akceptuje? Czy utożsamia się z tym "głosem katolickim w naszych domach"?

Ksiądz Boniecki wskazywał w tamtych czasach, że skoro Radia Maryja uważane jest za medium katolickie musi być poddane bardziej dokładnej kontroli Episkopatu.

Dziś po dziesięciu latach to samo pytanie można zadać "Tygodnikowi Powszechnemu? Czy jest pismem katolickim? Skoro naczelnym pisma jest ponownie osoba świecka - dlaczego tygodnik nie ma asystenta kościelnego? Argument, że taką rolę nieformalnie wypełnia ksiądz Boniecki nie jest przekonująca skoro swoimi wypowiedziami zaniepokoił on władze swojego własnego zakonu Marianów na tyle by otrzymać on od wlanego zakony zakaz wypowiadanie się poza "Tygodnikiem".

Czy postwienie pytania o to czy "TP" może być uważany za pismo katolickie jest przesadą? Nie, postanowiłem tylko przypomnieć jak to dekadę temu ks. Boniecki sam rozliczał innych z katolickości i ponaglał komisje troski duszpasterskiej Episkopatu do spraw Radia Maryja . A może dziś Episkopat powinien powołać zespół troski duszpasterskiej do spraw "Tygodnika Powszechnego"? Troski, która można uzasadnić faktem drukowania na Lamch krakowskiego pisma autorów znanych z tekstów jawnie wrogich wobec chrześcijaństwa a nie tylko poszukujących i dialogujących z pozycji ateizmu.

Bo to, że pismo dzieli katolików na lepszych i gorszych jest chyba oczywiste. Kto zawróci pismo z Wiślnej ze złej drogi?

Piotr Semka

Autor bloga

Piotr Semka

Polski publicysta i dziennikarz. Prowadził wraz z Jackiem Kurskim program "Refleks". Był współautorem programu "Warto rozmawiać" w TVP.

Najczęściej czytane na blogu

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook