Jedynie prawda jest ciekawa


Awangarda Europy

18.09.2012

Radek Sikorski i Guido Westerwelle na łamach „New York Timesa” obwieścili światu swoje nowe pomysły na bardziej federacyjną Europę.

Oczywiście zapowiedziom zmian towarzyszą uroczyste  obietnice, że tworzeniu europejskiego super-państwa towarzyszyć będzie wzrost euro–demokracji. Otrzymujemy co prawda mgliste ale solenne zapewnienia zachowania wpływu mieszkańców Europy na wyłanianie obsady nowych stanowisk i ciał zarządzających tym nowym politycznym tworem.

Sikorski i Westerwelle proponują zwiększenie kompetencji Parlamentu Europejskiego, wspólny komitet  przedstawicieli parlamentów narodowych, a także bezpośrednie wybory szefa Komisji Europejskiej. Łukasz Warzecha na forum Salonu 24 wskazuje, że w takich superwyborach szefa komisji największe szanse na zwycięstwo ma kandydat poparty przez najludniejsze kraje np. Niemcy i Francję. Ale mnie bardziej niepokoi sposób lansowania już dziś nowych pomysłów przez polsko-niemiecki duet szefów dyplomacji. Nie rezygnując ze swoich funkcji występują w roli niezależnych publicystów, którzy swobodnie mogą snuć nowe wizje. Jak ktoś pyta ich czy konsultowali je np. z Sejmem czy Bundestagiem – z oburzeniem odpowiadają – to tylko swobodna dyskusja! Jest w tym jakiś rys arogancji. Zwykli Europejczycy intuicyjnie czują, że proponowane zmiany zostaną wprowadzone niezależnie od tego czy to się obywatelom Unii podoba czy nie. Stwórzmy wpierw koncepcję, a sposób jej przepchnięcia już się znajdzie – taki wniosek nasuwa się po doświadczeniach próbami  wciśnięcia Europie  projektów  konstytucji europejskiej. Dlaczego ma być inaczej w wypadku planów nowego euro-super państwa.

Nowe projekty unijne powstają w aurze szantażu koniecznością pośpiechu dla ratowania euro. Pod tym pistoletem można narzucać dziś Europejczykom rozwiązania polityczne coraz bardziej uniezależniające polityczna kastę eurokratów od woli obywateli kontynentu. A ludzie pytani czy chcą zachować dawny standard życia, zazwyczaj wybierając dobrobyt a nie wolność.

I jak zawsze zwolennicy centralizacji - wytłumaczą wam, że to dla waszego dobra i ratowania gospodarek i kredytów. I wszystko byłoby cacy gdyby nie nieznośne poczucie, że decyzje zapadają gdzieś nad naszymi głowami.

Piotr Semka

Autor bloga

Piotr Semka

Polski publicysta i dziennikarz. Prowadził wraz z Jackiem Kurskim program "Refleks". Był współautorem programu "Warto rozmawiać" w TVP.

Najczęściej czytane na blogu

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook