Jedynie prawda jest ciekawa


Jak ocenić ten rok szkolny? Przebiegł w miarę spokojnie

21.06.2014

Największe napięcia towarzyszyły wdrażaniu programu „sześciolatek w szkole”.

Zgodnie z obowiązującymi od kilku lat regulacjami prawnymi, ostatni piątek czerwca to zarazem koniec roku szkolnego. Wtedy też dla uczniów i absolwentów szkół zaczynają się wakacje letnie.

Jak to w życiu bywa, wypoczynek wakacyjny jest nie dla wszystkich. Absolwenci szkół podstawowych, gimnazjów zabiegają o dostanie się do tej a nie innej szkoły wyższego rzędu. Podobnie z maturzystami – ci zabiegają o indeksy. Niektórzy szukają pracy wakacyjnej. Tu pojawia się czasami problem nieuczciwego wykorzystywania przez pracodawców. Nie dotrzymuje się umów (bywa, że często ustnych) dotyczących wysokości wynagrodzenia, czy ich terminowej wypłaty. Fatalne bywają warunki pracy, czy czas jej realizacji. Warto pamiętać o możliwości zgłoszenia problemu do oddziałów państwowej inspekcji pracy. Musimy robić wszystko (dla przykładu Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” umożliwia bezpłatny dostęp do porad prawnych dla młodych ludzi, którzy okażą legitymację uczniowską lub studencką), aby praca odbywała się w godnych warunkach. Podobnie zapłata.

Z kolei dla części nauczycieli początek wakacji to praca w komisjach rekrutacyjnych, pod koniec wakacji mogą dojść zadania związane z egzaminami poprawkowymi uczniów. Część także wykorzystuje czas wakacji na dorobienie do pensji (nie było podwyżki wynagrodzeń przez ostatnie dwa lata, a koszty utrzymania rosną).

Jak ocenić ten rok szkolny? Przebiegł w miarę spokojnie. Największe napięcia towarzyszyły wdrażaniu programu „sześciolatek w szkole” i z tym związana sprawa bezpłatnego podręcznika dla klas pierwszych szkół podstawowych. Niestety, o czym pisałem w poprzednim odcinku, napięcia nie omijają także nauczycieli. Główny problem to zwolnienia oraz praca – często w wymiarze niepełnoetatowym lub realizacja etatu w kilku szkołach (ok. 3 000 nauczycieli może stracić pracę w tym roku, ok. 8 000 nie będzie miało pełnego etatu).

Przed rokiem cytowałem trzy zdania-motta, chyba dobrze opisujące zadania szkół. Jedno to z Jana Pawła II, który w 1987 roku apelował do młodzieży (na Westerplatte): „Wymagajcie od siebie, nawet gdyby inni od was nie wymagali”. Jakie to ważne w świecie coraz bardziej obniżających się wymagań. Drugie wypowiedział represjonowany w ZSRR fizyk-noblista Andrej Sacharow: „Z niewolnikiem można budować piramidy – nie komputery”. Odnosiłem je bardziej do sytuacji nauczycieli, którzy muszą być traktowani podmiotowo (także przez godne wynagradzanie) przez dyrektorów, ludzi z organów prowadzących, nadzoru pedagogicznego, rodziców, po części i mediów, aby potem oddawali to w tym niezwykłym spotkaniu z uczniem. Ono jest istotą efektywnego kształcenia, ale i jakże ważnego wychowania. Wreszcie trzecie wypowiedziane przez wydawcę niemieckiego Josepha Meyera: „Kształcenie się czyni wolnym”. Czyż jest coś piękniejszego od tej idei, gdy jest wykorzystywana w ludzki, człowieczy sposób?

A ku przestrodze dodam jeszcze jedną myśl autorstwa Adama Asnyka: „Wiedza daje pokorę wielkiemu, dziwi przeciętnego, nadyma małego”. Nie nadymajmy się. Korzystajmy i z wiedzy i z urody lata.

Wojciech Książek

Ps. A w prezencie i podziękowaniu za trud mijającego roku szkolnego tak uczniom jak i nauczycielom dedykuję tekst Władysława Bełzy: „Kto ty jesteś – Polak mały – katechizm polskiego dziecka”:

- Kto ty jesteś? / - Polak mały.
- Jaki znak twój? / - Orzeł biały.
- Gdzie ty mieszkasz? / - Między swemi.
- W jakim kraju? / - W polskiej ziemi.

- Czym ta ziemia? / - Mą ojczyzną.
- Czym zdobyta? / - Krwią i blizną.
- Czy ją kochasz? / - Kocham szczerze.
- A w co wierzysz? / - W Polskę wierzę.

- Czym ty dla niej? / - Wdzięczne dziecię
- Coś jej winien? / - Oddać życie."

Autor bloga

ksiazek

Wojciech Książek

Przewodniczący „Solidarności” oświatowej Regionu Gdańskiego, Wiceminister Edukacji Narodowej w latach 1997-2001

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook